Čeští vědci vylepšují vakcínu proti černému kašli. Nemoc je na vzestupu

Na vzniku nové vakcíny proti černému kašli se podílejí i čeští vědci. Přišli na způsob, jak zabránit, aby bakterie způsobující infekční onemocnění oslabovaly imunitu člověka. O jejich výzkum se už zajímají velké farmaceutické firmy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

„Připravili jsme – geneticky upravený – jeden z důležitých antigenů, který produkuje ta bakterie. Ten je teď testován jako potenciální budoucí složka nových očkovacích látek proti černému kašli,“ přiblížil profesor Peter Šebo z Mikrobiologického ústavu Akademie věd.

Účinnější vakcína by se podle něj mohla na trhu objevit zhruba za sedm až deset let. „Je naprosto nezbytné provádět takzvané klinické testy. Teprve podle nich se potom preparát může, nebo nemůže stát součástí nějakého léku,“ vysvětlil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O černém kašli natáčela redaktorka Veronika Hlaváčová

Černý kašel se ve světě znovu šíří, rekordní počet případů zaznamenala loni i Česká republika. Navíc jen letos už lékaři přišli na 740 nově nakažených, což je pro srovnání víc než polovina celkového čísla za loňský rok.

Onemocnění ohrožuje hlavně kojence, kteří ještě nebyli očkováni. Dětem se totiž dává vakcína nejdřív ve dvou měsících. „Největší farmaceutické firmy teď intenzivně pracují na vývoji nových očkovacích látek, protože pochopily, že je to veliký problém,“ dodal Šebo.

Onemocnění se šíří i mezi dospělými

Černý kašel se navíc rozšiřuje i kvůli současné vakcíně, která není tak riziková jako původní, ale chrání po kratší dobu. Epidemioložka Státního zdravotního ústavu Kateřina Fabiánová doplnila, že se onemocnění šíří také mezi středoškoláky.

„Další velkou skupinou nemocných jsou osoby kolem třiceti devíti let věku,“ doplnila. Povinně se proti černému kašli očkují jen děti. Dospělý za doporučené přeočkování zaplatí zhruba 850 korun. Podle předsedy České vakcinologické společnosti Romana Prymuly není v plánu, že by přeočkování dospělých bylo povinné.

Vybrané skupiny by ale mohly dostat vážné doporučení. „Velmi se uvažuje o tom, že v případě narození dítěte do rodiny, by se jak rodiče, tak prarodiče měli nechat očkovat. To znamená vytvořit jakousi kapsu kolem dítěte, aby to se nenakazilo,“ vysvětluje Prymula.

Výzkum na vývoji nové vakcíny proti černému kašli financovala Akademie věd společně s Grantovou agenturou. Část testů se dělala i na Pasteurově ústavu v Paříži.

Černý kašel | Foto: ČTK

Petra Benešová, Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme