Poslanci schválili zvýšení plateb za státní pojištěnce, peníze půjdou nemocnicím

Poslanci dnes schválili vládní návrh na zvýšení plateb za takzvané státní pojištěnce, tedy hlavně za děti a seniory nebo nezaměstnané. Mělo by to ještě letos přinést do zdravotnictví 2,1 miliardy korun. Peníze dostanou nemocnice jako náhradu za zrušené poplatky za hospitalizaci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 26.3.2014 | Foto: Filip Jandourek

Pravicová opozice měla sice k navýšení plateb zhruba o 60 korun za jednoho pojištěnce výhrady, ale TOP 09 ani ODS nakonec návrh na zrychlené projednávání nevetovaly.

Platba za státního pojištěnce se zvýší ze 787 na 845 korun. Do zdravotnictví by se tak ještě letos ve druhém pololetí měly dostat 2,1 miliardy korun navíc.

Peníze půjdou nemocnicím jako kompenzace za výpadek příjmů po zrušení poplatků za hospitalizaci.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD je s výsledkem spokojený.

„Já chápu, že pravicová opozice má prostě jiný názor na spoluúčast ve zdravotnictví, tady se asi neshodneme,“ říká Němeček a dodává:

„Ale já jsem velmi rád, že se opozice zachovala konstruktivně, že nevetovala možnost projednávání v režimu paragrafu 90. Za to děkuji, děkuji za české nemocnice. Myslím, že pro české nemocnice je to velmi dobrá zpráva a já jsem spokojen.“

Teď dostanou novelu zákona na stůl senátoři a pak půjde k podpisu k prezidentovi.

Jana Čermáková, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme