Jáchymov připravuje stálé expozice, jedna bude o jaderných úložištích

Jáchymov na Karlovarsku bude mít stálou expozici. Část bude vysvětlovat problematiku jaderných úložišť. Město také vystaví velmi vzácné svazky latinské knihovny. Lidé je uvidí v opravených prostorách radnice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jáchymov - radnice a muzeum | Foto: Ondřej Koníček

Nová expozice bude umístěna v přízemí historického objektu v místech, kde v minulosti byla restaurace. Město přemýšlelo co s prázdnými prostory. Nakonec se radnici podařilo sehnat dotaci na opravu a vybuduje tu výstavu o jaderných úložištích.

„Jednak tam budou panely popisující místní úložiště na dole Bratrství, které by mělo být v roce 2020 uzavřeno. Budou tam i panely zabývající se komplexní problematikou jaderných úložišť,“ uvádí starosta Bronislav Grulich za TOP 09.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nové expozici natáčela redaktorka Andrea Strohmaierová

Nejde ale o poslední prostory radnice, které se změní. Město přemýšlí také o úpravách historických sklepů. Jáchymov totiž vlastní vzácné svazky latinské knihovny, které si zaslouží být uložené v důstojných a odpovídajících prostorách.

„Jáchymov má ve vlastnictví svazky latinské knihovny, které mají nedozírnou hodnotu. V tuto chvíli je část těchto svazků v mincovně krajského muzea, zbytek je uložen v depozitáři. My jsme v uplynulých týdnech začali připravovat projekt rekonstrukce suterénních prostor na radnici, kde by svazky byly v důstojném prostředí,“ plánuje starosta.

Na tuto rekonstrukci chce město čerpat prostředky z Norských fondů, které navíc umožní i digitalizaci vzácných svazků.

„Rádi bychom tam vybudovali badatelnu, kde by odborná veřejnost mohla s těmito svazky pracovat. Pro laickou veřejnost by tam byla čítárna, ve které by v zásadě mohli v digitalizované podobě svazky listovat.“

Úprava sklepních prostor by měla stát kolem 30 miliónů korun.

Andrea Strohmaierová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme