Česká policie rozbila buňku neonacistů, kteří se hlásí k hnutí s kořeny v Rusku

Čeští policisté rozbili buňku neonacistické organizace Wotan Jugend, která je původem z Ruska. Pět lidí policie obvinila z propagace a podpory neonacismu. Informaci přinesla Česká televize.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní těžkooděnci v Praze. (Ilustrační foto) | Foto: Eva Dvořáková

Policisté z protiextremistického oddělení prověřovali založení tuzemské buňky ruské neonacistické organizace, za níž stál jedenadvacetiletý cizinec trvale žijící v Česku a další člověk, který je v současnosti ve vězení. Ten se za mříže dostal pro trestnou činnost násilného charakteru a s rasovým motivem.

Jak uvedla mluvčí pražské policie Andrea Zoulová, policisté na případu pracovali několik měsíců.

Neonacistickou organizaci Wotan Jugend podle policistů založili členové kapely Moloth v roce 2008 v Rusku. Hnutí prý bylo založeno na myšlence ideologické, propagandistické a finanční podpory vězňů odsouzených za spáchání trestné činnosti s rasistickým, etnickým, národnostním a jiným podobně nenávistným motivem.

Peníze získává zejména prodejem oblečení, samolepek, CD a dalších předmětů s motivem hnutí či kapely Moloth, pořádáním koncertů či sportovních akcí nebo finančními sbírkami.

Policie pět obviněných podezřívá ze zločinu založení, podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. V případě pravomocného odsouzení jim hrozí až pět let vězení.

Cizinci pak hrozí i vyhoštění. „V případě, že se osoba, která má trvalý pobyt na území naší republiky a je to cizí státní příslušník, dopustí trestné činnosti, tak je to samozřejmě důvod k vyhoštění či k dalšímu správnímu řízení,“ řekla Zoulová Českému rozhlasu.

Jaroslava Malínská, Květa Moravcová, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme