Čeští reprezentanti se snaží udělat z curlingu dostupnější sport
Účast na olympijských hrách v Soči mu sice těsně unikla, přesto má za sebou český curling velmi úspěšnou sezónu. Navíc bez ohledu na výsledky zájem o tenhle sport, který vyžaduje výdrž, cit v ruce i bystrý mozek, mezi Čechy roste.
Přední čeští reprezentanti se ho rozhodli podpořit i ukázkovým turnajem. Jeden z osmi týmů v hale na pražských Roztylech při loučení se sezónou vytvořil i Český rozhlas.
„Musíte umět přemýšlet a zkombinovat hodně pohybů. To se člověk pořádně naučí za rok, nebo za dva. Začátečník si poradí s jednoduchým slajdem a normální hru zvládne i po dvou hodinách tréninku,“ říká Jakub Bareš, který se rozhodl s vrcholovým curlingem skončit.
„U nás jde stále o amatérský sport, který ale vyžaduje hodně úsilí, energie a času. Už nemám možnost všechno obětovat,“ prozradil Bareš.
Na turnaji se představil také Jiří Kalemba. Ten během olympijských her v Soči spolukomentoval zápasy curlingu. „Takovýhle turnaj učí i komentátora pokory. Kritizuju světové profesionály a sám nedokážu zvládnout základní kameny,“ řekl Kalemba.
Nevýhodou curlingu je jeho nedostupnost. Není to sport jako například tenis, při kterém vezmete parťáka, vyberete si kurt a jdete hrát.
„Snažíme se o to, aby curling také takovým sportem byl. Hala je velmi obsazená. Pokud jsou tady volné hodiny, tak se je snažíme nabízet veřejnosti. Je možné sehnat partu lidí a dráhu si objednat,“ říká český reprezentant Jiří Snítil.
Míst pro hraní je ale málo. „Permanentní je jen Praha. Nárazově se dělají akce v Ostravě, v Brně jednáme o otevření jedné permanentní dráhy,“ dodal nejlepší český curler za poslední roky.