EU by měla snížit energetickou závislost na Rusku, shodli se Van Rompuy a Sobotka

Stálý předseda Evropské rady Herman Van Rompuy se s českým premiérem Bohuslavem Sobotkou shodl na tom, že by Evropská unie měla snížit svou energetickou závislost na Rusku. Evropská komise by podle Van Rompuye měla do června předložit plán, jak je možné tohoto snížení dosáhnout.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Herman Van Rompuy (vlevo) a Bohuslav Sobotka (vpravo)

Herman Van Rompuy (vlevo) a Bohuslav Sobotka (vpravo) | Foto: Filip Jandourek

Van Rompuy po jednání se Sobotkou v Praze uvedl, že se energetická závislost v kontextu aktuálního dění na Ukrajině jeví problematická.

„Podpoříme všechny iniciativy, které by vedly k výraznějšímu propojování jednotlivých národních energetik a energetických sítí, posilování energetické bezpečnosti a také ke snižování závislosti Evropy na energetických surovinách, které získáváme z Ruska,“ řekl Sobotka.

Politici diskutovali také o připravovaném klimatickém balíčku. Podle Sobotky bude ČR usilovat o to, aby byla pro jednotlivé členské země zachována maximální samostatnost v rozhodování, jaký energetický mix budou upřednostňovat. Sobotka řekl, že bude chtít takové rozhodnutí, které zachová konkurenceschopnost nejen tuzemské ekonomiky.

České hospodářství se během členství v EU výrazně změnilo, tvrdí odborníci

Číst článek

Podle Van Rompuye ovlivňuje společná energetická politika nejen schopnost konkurovat ostatním světovým ekonomikám, ale také klimatické změny a energetickou bezpečnost Evropy.

Energetika a dodávky plynu budou hlavním tématem páteční schůzky mezi evropským komisařem pro energetiku Güntherem Oettingerem a ministry energetiky Ruska Alexandrem Novakem a Ukrajiny Jurijem Prodanem. Třístranné jednání se bude konat ve Varšavě.

Schůzka je reakcí na dopisy, které si kvůli energetice v nynější ukrajinské krizi vyměnila EU a ruský prezident Vladimir Putin.

Výročí 10 let od vstupu Česka do EU připomíná festival na Střeleckém ostrově

Číst článek

Ruský prezident 10. dubna vybrané evropské představitele písemně informoval o „kritické situaci“ způsobené ukrajinským dluhem za plyn a o možném dopadu dluhu na dodávky této strategické suroviny do Evropy.

Pohrozil, že Moskva zastaví dodávky zemního plynu na Ukrajinu, pokud Kyjev včas neuhradí závazky za dodávanou surovinu. Jménem unie odpověděl předseda Evropské komise José Barroso, který zdůraznil připravenost unie k jednání.

ČTK, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme