Češi a Rusové se na Olšanských hřbitovech poklonili památce hrdinů druhé světové války

Češi a Rusové se sešli na Olšanských hřbitovech, aby vzdali hold vojákům padlým za druhé světové války. U pomníků sovětských a československých hrdinů položili věnce a poklonili se jejich památce. V závěru pietní vzpomínky zazněly státní hymny Česka a Ruska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kladení věnců, pietní (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

Pietní vzpomínka na hrdiny padlé za druhé světové války začala na pražských Olšanských hřbitovech krátce po desáté hodině.

K pomníku sovětských vojáků, který stojí mezi stovkami náhrobků s ruskými jmény psanými azbukou, postupně přistupovali zástupci Česka a Ruska, pokládali věnce a ukláněli se.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pietnímu aktu na Olšanských hřbitovech v Praze přihlížela reportérka Květa Moravcová

Za českou stranu vzdali hold padlým vojákům ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynek Kmoníček a předsedové obou parlamentních komor, sociální demokraté Milan Štěch a Jan Hamáček. Podle něj je důležité si významné mezníky naší historie pravidelně připomínat.

„Já zastávám názor, že si musíme připomínat minulost, abychom ji nemuseli opakovat, a samozřejmě osvobození Československa od fašismu je jedním z nejvýznamnějších výročí naší historie. Svou účastí jsem chtěl vyjádřit úctu a vděk tem, kteří za svobodu našeho národa položili své životy,“ řekl Hamáček.

Představitelé Česka a Ruska uctili památku také československých hrdinů, jejichž památník leží na olšanských hřbitovech kousek od památníku sovětských vojáků. Po položení věnců zazněla česká státní hymna a armáda vystřelila tři čestné salvy.

Květa Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme