Praha nekoupí licence k Opencard od neprůhledné firmy, chce zcela novou kartu

Hlavní město Praha nezaplatí neprůhledné firmě eMoneyServices (EMS) stovky milionů za projekt Opencard. Nesouhlasí s podmínkami, které si firma stanovila. Primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) považuje nabídku firmy za nepřijatelnou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opencard | Foto: Tomáš Adamec

„Město se nemůže takto nechat tlačit do kouta od jakékoliv společnosti. Zatím to vypadá, že nabídka je absolutně nepřijatelná,“ řekl Hudeček.

Kolik přesně firma žádá, Hudeček říci nechtěl. On sám by považoval za nejlepší otevřenou soutěž na novou kartu. Projekt, který vyšel na 1,2 miliardy korun, tak možná skončí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dalším osudu Opencard natáčela reportérka Magdalena Medková

Občanské sdružení Oživení včera informovalo, že srovnatelný systém, který nabízí dosavadní provozovatel karty, by ve skutečnosti stál maximálně 60 milionů korun.

Dnešní rozhodnutí zástupců města hodnotí pozitivně. „Určitě to není ideální, ale je to nejlepší z těch řešení, která se nabízí,“ mluvčí sdružení Oživení Martin Kameník.

Podle Kameníka je několik možností, jak teď může město s Opencard naložit. Kromě úplně nových karet či odkoupení licence se může změnit i jen systém, na kterém jsou provozovány, a karty by mohly zůstat v oběhu.

Praha pod vedením TOP 09 několik měsíců usilovala o odkup licencí k takzvané kartě Pražana, která slouží především jako tramvajenka. Výhradním vlastníkem práv byla firma Haguess (dnes eMoneyServices), se kterou uzavíralo smlouvy bývalé vedení města v čele s primátorem Pavlem Bémem (ODS).

Za společností EMS podle Kameníka stojí Petr Stránský. „Začínal jako konzultant pro Hlavní město Prahu, potom se stal ředitelem firmy Haguess a dnes zastupuje v jednáním s Prahou společnost eMoneyServices.

Opencard | Foto: Tomáš Adamec

Město se pokoušelo z údajně nevýhodných smluv vymanit. Chtělo práva ke kartě koupit a projekt spravovat vlastními silami. Podle neoficiálních informací firma za licence požadovala mezi 300 a 400 miliony korun.

„Hlavní město Praha nás zatím oficiálně se svým stanoviskem k naší nabídce neseznámilo,“ říká Martin Opatrný, mluvčí společnosti eMoneyGroup, která je mateřskou společností eMoneyServices.

Směrodatné pro firmu bude až rozhodnutí Akciové společnosti města Prahy, která má kartu na starosti. Další jednání mají být koncem týdne.

Přehrát

00:00 / 00:00

O projektu Opencard hovořil Martin Kameník ze sdružení Oživení

Do doby, než bude mít Praha dodavatele a novou kartu, musí provoz stávající opencard zajistit EMS. Podle některých zdrojů až po dobu dvou let. Může se tak opakovat stejný scénář jako před dvěma lety, kdy radní bez řádné soutěže prodloužili smlouvu s EMS.

Policie kvůli tomu stíhá část nynější i minulé rady včetně primátora Hudečka a bývalého primátora, poslance Bohuslava Svobody (ODS). Nedávno podala žádost na jejich obžalobu. V souvislosti s Opencard už bylo odsouzeno pět úředníků magistrátu.

Kauza opencard | Foto: Český rozhlas

ČTK, Veronika Sedláčková, Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme