Prezident Zeman je pro potrestání viníků aféry s rychlostudenty na plzeňských právech

Prezident Miloš Zeman přijel na třídenní návštěvu Plzeňského kraje. Do pátku zavítá do osmi měst, kde se setká s občany, místními politiky a dalšími představiteli veřejného života. Navštíví také několik výrobních podniků. První den tráví hlava státu v Plzni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman v Plzni | Foto: Lukáš Milota | Zdroj: Český rozhlas

Prezident Zeman zahájil návštěvu na krajském úřadě, kde položil květiny k pamětní desce věnované padlým ve 2. světové válce. Setkal se s veterány a s držiteli Ceny hejtmana Plzeňského kraje za záchranu lidského života.

Při diskusi s poslanci, senátory a zastupiteli pochválil Plzeňský kraj za to, že je po Praze fakticky nejúspěšnějším krajem v republice; má nízkou nezaměstnanost, za celou dobu své existence není zadlužený. Jako plus prezident vidí i to, že Plzeň staví nové divadlo.

Řeč byla i o zdravotnictví, energetice, kdy Zeman podpořil dostavbu Temelína a rozšíření Dukovan, naopak je skeptický k obnovitelným zdrojům energie. Je pro zrušení Vojenského újezdu v Brdech, prý kdyby byl diktátor, zrušil by šumavský národní park, je pro minimalizaci bezzásahových zón.

Podpora Právnické fakultě ZČU

Odpoledne prezident navštívil Západočeskou univerzitu, kde ho přivítala rektorka Ilona Mauritzová a zhruba 700 studentů, tedy plná posluchárna. Prezident při besedě vyjádřil podporu tamní právnické fakultě. Podle něj si absolventi práv ponesou s sebou do praxe stigma kauzy s rychlostudenty nejméně deset let.

A budou tak platit za pochybení učitelů Kindla, Tomažiče či Zachariáše. Proto je hlava státu pro řádné došetření kauzy a potrestání viníků.

„Ti konkrétní lidé nebyli dostatečně potrestáni. Nebyl zveřejněn seznam těch, kdo dostali své diplomy, ať bakalářské nebo magisterské, neprávem. Prostě myslím si, že je v zájmu poctivých studentů, ale i učitelů na právnické fakultě, aby se ty věci dotáhly do konce,“ řekl prezident.

Prezident Miloš Zeman se setkal se studenty Západočeské univerzity v Plzni | Foto: ČTK

Po 15. hodině Miloš Zeman přijel do Škody Transportation. Setkal se s představiteli společnosti, navštívil výrobní halu, kde se montují tramvaje, čeká ho i krátké setkání se zaměstnanci firmy.

Jeho dnešní program bude pokračovat návštěvou plzeňského magistrátu, kde se setká s vedením města, uctí památku padlých v 1. a 2. světové válce, pak navštíví katedrálu svatého Bartoloměje a v 17.35 začíná setkání s občany Plzně na náměstí.

Večer hlava státu zavítá do plzeňského Prazdroje, prohlédne si sklepy a spolu se sklepmistrem načepuje pivo. Zítra prezident zamíří na Klatovsko a na jižní Plzeňsko.

Jana Kosová, Lukáš Milota Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme