V oboře u Nového Strašecí se zabydlují čtyři zubři evropští

Myslivci dnes brzy ráno vypustili do obory Libeň u Nového Strašecí na Rakovnicku čtyři zubry evropské. Obora se tak zapojila do mezinárodního programu na záchranu zvířete, které je ohroženo vyhynutím. Zubři přijeli z Polska, dosud žili v Bělověžském pralese. Cesta jim trvala 13 hodin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obora Libeň u Nového Strašecí má čtyři nové obyvatele – zubry evropské | Foto: Kateřina Havránková

V České republice žije pouze několik dalších zubrů, a to v oborách nebo zoologických zahradách. Majitel obory Libeň doufá, že samec a tři samice založí nový chov.

„Jsou to striktně chráněná zvířata zanesená v Červené knize ohrožených druhů, právě proto to všechno podléhá striktní dokumentaci – především povolování a následné kontroly,“ dodává Lubor Cerva.

Myslivci zavezli čtyři speciálně upravené bedny doprostřed louky. Samice vyšly poklidně ven, samci se ale nechtělo. Vyhnalo ho až bušení do stěn přepravky. Zvíře vyběhlo pozpátku, vzápětí se ale zastavilo a začalo se pást.

„Zubr evropský je lesní zvěř, to je zásadní rozdíl mezi ním a bizonem americkým. Zubr je v zásadě atlet, je daleko vyšší, štíhlejší a je to běžec. Bizon americký je prériové zvíře, zavalitější a žije ve velkých stádech,“ vysvětluje Jiří Kapoun z Národního centra ochrany zubra evropského.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vypouštění zubrů do obory u Nového Strašecí sledovala redaktorka Kateřina Havránková

Podle něj by se měl počet zubrů v České republice brzy opět zvýšit.

„S ministerstvem životního prostředí vypracováváme podmínky pro vypuštění zubra evropského do volné přírody. Mělo by to být někdy na podzim – do Doupovských hor, do vojenského újezdu,“ přibližuje.

Obrovská zvířata – dospělý samec váží téměř tunu – jsou ve skutečnosti plachá. V době kladení mláďat a v době říje se je ale nevyplácí rušit, zubři mohou být velmi nebezpeční a agresivní. Lidé by před nimi také neměli utíkat.

Zubři obývají oboru Libeň společně s jeleny, daňky a muflony. Podle odborníků jejich soužití nevyvolává žádné problémy.

Kateřina Havránková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme