Senátní výbory vyslechnou tři nové kandidáty na ústavní soudce

Před senátory předstoupí trojice nových kandidátů na ústavní soudce. O svých kvalitách chtějí přesvědčit zákonodárce prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník, předseda volebního senátu Nejvyššího správního soudu Vojtěch Šimíček a bývalý ústavní soudce Jiří Nykodým. Výchozí pozici mají dobrou - před závěrečným hlasováním je podpoří osobně prezident Miloš Zeman. A už teď se na ně podle šéfa Senátu Milana Štěcha schází jen chvála.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senát 26,6,2013 (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Všechny tři kandidáty vyzpovídají nejprve členové ústavně-právního výboru. Odpoledne je pak čeká slyšení před výborem pro vzdělávání, vědu a kulturu.

Obě vystoupení mají společný cíl - senátoři si z nich udělají obrázek o minulosti kandidátů, jejich profesním smýšlení a názorech na sporné ústavní otázky. Co přesně bude zákonodárce zajímat, přiblížil předseda Senátu Milan Štěch z ČSSD.

Přehrát

00:00 / 00:00

Senát vyzpovídá tři nové kandidáty na ústavní soudce. Více redaktorka Jana Čermáková

„Zajímá je vedle jejich pracovní a odborní minulosti i jejich pohled na některé kauzy, třeba na některé věci týkající se ústavních stížností, jak se dívají na amnestii pana prezidenta Klause, jaký mají pohled na pravomoci ústavních institucí, pravomoci prezidenta republiky.“

Výbory navíc dávají doporučení, jestli kandidáty při hlasování podpořit. A Senát se jimi zpravidla řídí. Důležitost dnešního slyšení proto vnímají i sami uchazeči.

„Senát má rozhodovat o kandidátech a potřebuje, abychom se představili, aby si udělal obrázek, o jakých kandidátech bude rozhodovat,“ popisuje jeden z kandidátů, prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník.

Zeman přijde na závěrečné hlasování

Podpořit možné ústavní soudce chce osobně i prezident Miloš Zeman, který je do funkce navrhl. Podle svého mluvčího Jiřího Ovčáčka se ale zúčastní až závěrečného hlasování.

„Pan prezident plně repetuje výsledky práce Ústavního soudu a v nejbližší době má v plánu navštívit jednání Senátu, který bude jednat o kandidátech, které Senátu navrhl,“ uvedl Ovčáček.

Senát rozhodne o kandidátech 29. května. S jeho souhlasem je pak může prezident do nových funkcí jmenovat.

Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme