V Bosně se utopily tisíce zvířat, šíří se obavy z nákazy žloutenkou a tyfem

Velká voda v Bosně a Hercegovině opadá, kvůli horkému počasí ale roste obava z epidemií. Hlavně v Republice srbské, která je součástí této balkánské země, totiž při záplavách uhynuly tisíce kusů dobytka a drobného domácího zvířectva.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Toto prase v bosenské vesnici Prud mělo štěstí. Z vody ho zachránili veterináři

Toto prase v bosenské vesnici Prud mělo štěstí. Z vody ho zachránili veterináři | Zdroj: Reuters

Proudy vody se mladík snaží omýt použité nářadí, zatímco další muži ještě z cesty seškrabují bahno promísené se zbytky kůže krávy, kterou velká voda doslova spláchla z pastviny u řeky Sávy.

Řev generátoru, který napájí vysokotlaký čistič, se mísí s křikem, nadávkami i všudypřítomným zápachem. Mršinu už odvezl bagr, ale obavy z epidemie zůstávají.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Republice Srbské v Bosně a Hercegovině natáčel zvláštní zpravodaj ČRo Robert Mikoláš

„Potřebujeme prakticky cokoli. Velká voda vše odnesla a zničila, nemáme nic, s čím bychom postiženým lidem pomohli. Rozdáváme alespoň roušky a rukavice, aby nepřišli do styku s kontaminovanými předměty. Já sama přišla o dům, ale teď jsem tady a pomáhám,“ říká s trpkým úsměvem paní Branka, veterinářka, která jako mnoho dalších bojuje s časem.

Vedro je veliké, puch z tlejících mršin však ještě větší. „Všechno je pryč, v místní lékárně nejsou žádné léky, voda ji zatopila prakticky až po strop, takže kdokoli tam přijde, tak má, bohužel, smůlu,“ dodává paní Branka.

Následky ničivých povodní na Balkáně mnozí přirovnávají k válečným škodám

Číst článek

Lidé tak musí doufat, aby se nenakazili, a hlavně, aby se při odstraňování následků záplav neškrábli nebo neřízli. Veterinářka rozhodí rukama a odchází pryč, uhynulých zvířat jsou tisíce.

Najednou zpoza rohu vyjde malé, zablácené štěně a paní, která z vedle stojícího auta vykládá balíky s pitnou vodou, jednu láhev otevře, naleje si vodu do dlaně a dá psímu sirotkovi napít.

Zvyšuje se hladina Dunaje

Škody, které největší záplavy za 120 let na Balkáně způsobily, přesáhnou v přepočtu desítky miliard korun. Vedle asi padesáti potvrzených obětí se pohřešuje několik desítek lidí.

Sbírky pro Bosnu a Hercegovinu a Srbsko
ADRA: číslo účtu 34983498/0300, v.s. 510
Člověk v tísni: číslo účtu 51945194/0300
nebo dárcovská SMS DMS SOSBALKAN na číslo 87777

Voda v rozvodněné řece Sávě se vrací do koryta, zvýšený průtok aly zvyšuje hladinu Dunaje, což vzbuzuje obavy v srbské metropoli Bělehradě i dál v Rumunsku a Bulharsku.

Podle vodohospodářů ale evropský veletok protipovodňové zábrany nepřekoná.

Do Srbska v noci na dnešek přijel už druhý tým českých hasičů, který tam má pomáhat s odčerpáváním vody. První tým pak dorazil také do Bosny.

Polikliniku v bosenském Maglaji zaplavily tuny bláta, drahé vybavení je na vyhození

Číst článek

Povodně v Srbsku, Bosně a Hercegovině | Foto: Český rozhlas

Robert Mikoláš, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme