Při závalu v dole Centrum na Mostecku zemřel horník

Šestačtyřicetiletý horník zahynul při nočním závalu v hlubinném dole Centrum na Mostecku. Při prorážení tunelu na něj spadl velký kus horniny. Pětice mužů pracovala v hloubce asi 180 metrů. Čtyřem zbývajícím horníkům se nic nestalo. Příčiny závalu vyšetřuje policie i báňský úřad.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důlní záchranáři jdou do akce | Foto: OKD, a. s.

"Brzy nad ránem došlo ke smrtelnému úrazu jednoho z našich zaměstnanců. Byl to vynikající kamarád a špičkový havíř. Srovnatelnou událost jsme neměli zhruba devatenáct let,“ potvrdil ředitel dolu Pavel Lička.

„Došlo bohužel k hornickému podcenění rizika. Došlo k pádu bezprostředního nadloží nad prorážkou a k usmrcení postiženého zaměstnance. Na pracovišti bylo samozřejmě více zaměstnanců, kteří stihli zareagovat, ale bohužel ten horník na místě mrtev,“ vysvětluje mluvčí báňského úřadu Bohuslav Machek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na místo se vypravila reportérka Iva Zítková

Okolnosti neštěstí šetří podle něj policie a báňský úřad. „Mezi první úkony šetření patří ohledání místa a zajištění prvotní dokumentace, podle které měli zaměstnanci postupovat. Poté dochází k výslechům svědků. Ale to podle mě připadá v úvahu v pondělí,“ předpokládá Machek.

Důl Centrum je posledním hlubinným dolem v Čechách. Svou činnost zahájil před více než 120 lety. O jeho uzavření se hovoří už několik let. Neřízený zával se tu stal naposledy v roce 1995, tehdy ale nebyl nikdo zraněn. Momentálně se důl nachází v takzvané likvidaci.

Jakub Šídlo, bre, Iva Zítková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme