V Indii žije kult Adolfa Hitlera a nikdo to nepovažuje za něco nebezpečného

Celý svět si dnes připomíná porážku hitlerovského Německa a konec druhé světové války. V Indii ale zná 8. květen jen málokdo. Válku, kterou vedla nenáviděná Velká Británie, považovali a považují Indové za cizí a příliš vzdálenou. V druhé nejlidnatější zemi světa se dnes navíc paradoxně těší velké oblibě Adolf Hitler, i když mnozí vlastně ani pořádně nevědí, kdo to byl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Indii žije kult Adolfa Hitlera, Mein Kampf se prodává v každém pouličním stánku s knihami

V Indii žije kult Adolfa Hitlera, Mein Kampf se prodává v každém pouličním stánku s knihami | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Životopis Gándího, knihy od Kipplinga, memoáry Baracka Obamy a Hitlerův Mein Kampf. To jsou nejčastější tituly, které najdete v Indii v každém pouličním stánku s knihami. Třeba jako na náměstí Cannought polace v centru Díllí.

„Stojí 199 rupií,“ říká prodavač a podává anglicky psanou knihu s nechvalně známou tváří na obálce. 199 rupií, je asi pětašedesát korun, ale jistě by se dala usmlouvat lepší cena. Sporný titul tady není žádným ležákem.

Přehrát

00:00 / 00:00

O prodeji Hitlerovy knihy Mein Kampf v Indii natáčel reportér Jaromír Marek

„Kniha se dobře prodává. Tak deset dvacet výtisků denně. Je to autobiografie, o ty je v Indii zájem,“ prozrazuje prodavač.

Kdo byl Adolf Hitler a co všechno má na svědomí, nemá ani tušení. Stejně tak jak málokterý Ind tuší, proč svět slaví 8. květen.

„Tady v Indii si to moc nepřipomínáme. Spíš vůbec,“ říká dobře oblečený mladík, který si v krámku prohlíží knihy. Druhá světová válka mu sice nic neříká, jméno Adolf Hitler ale zná. Stejně tak jako jeho knihu.

„Hodně jsem o ní slyšel. Měl bych si ji taky přečíst. Vím, že je to dobrá kniha, je prý dobře napsaná. A že je ve světě zakázaná? Možná jenom kvůli tomu jménu, ne?“ směje se.

Adolfa Hitlera vnímají v Indii jinak než jako možná největšího zločince světové historie. Pro část populace navíc reprezentuje sílu, která mnohé fascinuje.

V Indii žije kult Adolfa Hitlera, Mein Kampf se prodává v každém pouličním stánku s knihami | Foto: Jaromír Marek

„Hitler byl silný. Věděl, jak dosáhnout svého cíle. Cesta nenásilí je dlouhá. V Indii existuje učení, které se jmenuje garamdal, horká krev,“ vysvětluje mladý muž a dodává: „Toto myšlení je zcela v protikladu k tomu, co učil Ghándí. Pro tyto lidi je Hitler vzorem.“

A tak není překvapivé, že v jednom ze států indické federace zastával před pár lety funkci ministra muž, kterému dali rodiče jméno Adolf Lu Hitler Marak a pozdvižení vzbudil obchod s oblečením Ahmedabadu, který jeho majitel nazval Hitler.

Prý nevěděl, co je na tom jménu tak provokativního. Po opakovaných urgencích z izraelské ambasády nakonec svůj krámek s džínovými kalhotami a tričky přejmenoval. Pro indické extremisty je ale Hitler dál vzorem a na rozdíl od zbytku světa se tím ani nemusí tajit.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme