Češi promarnili s Dánskem dvougólové vedení a prohráli na nájezdy

Čeští hokejisté po dvou dnech volna svoje šesté vystoupení na světovém šampionátu v Minsku nezvládli a poprvé v historii podlehli Dánsku. Výběr trenéra Růžičky sice dvakrát o dva góly vedl, ale v posledních čtyřech minutách dvakrát inkasoval, nakonec prohrál po nájezdech 3:4 a výrazně si zkomplikoval boj o postup do čtvrtfinále.

Dán Boedker jako jediný svůj nájezd proměnil a rozhodl o premiérové výhře svého týmu nad Českou republikou v historii, nezabránil mu ani brankář Salák | Zdroj: Reuters

Do vedení poslal českou družinu v přesilovce Jakub Klepiš a výborný začátek podtrhl dalším gólem v početní převaze Jágr, který první gól pro Klepiše připravil. Jenže pak křídlo s 68 na dresu zaváhalo v obraně a do té doby nepříliš nebezpeční Dánové snížili zásluhou Lassena.

Kontaktní gól i další dílčí úspěchy Dány nabudili a Češi vypadli z role. V dalším průběhu je podržel hlavně brankář Salák a tak na další branku museli diváci v minské Čižovka aréně čekat až do třetí třetiny.

Kindlova střela od modré znamenala jeho první zásah na turnaji a vrátila národnímu týmu dvoubrankový náskok. Matná poslední čtyřminutovka stála český výběr větší bodový zisk a lepší postavení před čtvrtfinále.

„Jedna věc je, že nejsou zkušenosti. Ale druhá, že všude hrajeme jeden na jednoho, vůbec se nezdvojujeme a nepomáháme si vzájemně, jeden hraje a ostatní na něj koukaj. Takhle se prostě nedá hrát na žádné úrovni. Se zbytečně nadřeš a nic z toho není,“ svěřil se Radiožurnálu Jaromír Jágr.

V 56. minutě skóroval Jensen a 54 sekund před třetí sirénou poslal zápas do prodloužení agilní Björkstrand. V něm už byli sice Češi lepší a měli šance utkání ukončit, ale Nielsena v dánské bráně už nepřonali a nakonec ani při nájezdech - ty neproměnili Klepiš, Hudler ani Jágr. Jediným úspěšným střelcem tak byl Boedker.

Češi jsou teď v tabulce skupiny A čtvrtí, ale sedm bodů má i páté Norsko a třetí Francie. Dánové jsou po dvoubodovém vítězství šestí s pěti body.

Branky a nahrávky: 5. Klepiš (Jágr, Němec), 7. Jágr (Sobotka), 46. Kindl (Klepiš, Červenka) - 10. Lassen (Christensen), 56. J. Jensen (Staal, Hansen), 60. Bjorkstrand (Hansen, Madsen), rozhodující sam. nájezd Boedker. Rozhodčí: Kaval, Patafie (oba USA) - Carlson (Kan.), Semjonov (Est.). Vyloučení: 5:5. Využití: 2:1. Diváci: 6892

ČR: Salák - Němec, Kindl, Vitásek, Ševc, Zámorský, Kolář II, Jordán - Jágr, Sobotka, Rolinek - Hudler, Červenka, Klepiš - Vondrka, Novotný, Sekáč - Petružálek, Jan Kovář, Zaťovič. Trenéři: Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann a Jaroslav Špaček
Dánsko: Nielsen - Larsen, Lassen, Bruggisser, J. B. Jensen, Kristensen, O. Lauridsen, M. Lauridsen - Boedker, Green, Christensen - N. Jensen, Madsen, Hansen - Storm, J. Jensen, Bjorkstrand. Trenéři: Jan Karlsson, Theis Möller-Hansen a Tomas Jonsson

Dánští hokejisté zdolali na MS Česko a měli z toho pořádnou radost | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Milan Nový i přes prohru našel pro český tým slova chvály

„Výborný. Vedli jsme 2:0, ale pak bylo vidět, že kluky ta viróza poznamenala, protože z toho se za den, dva úplně nevyléčíte, natož abyste se do toho dostali zpátky a mohli hrát hokej. Pak jsme měli štěstí, protože Salák chytal výborně a za stavu 3:1 jsem si myslel, že to dotáhneme do vítězného konce.“

Sám vyhlášený střelec Milan Nový svým nástupcům tak úplně nezávidí, protože všechny zápasy jsou nesmírně těžké, ale pár námětů na zlepšení přece jen našel.

„Pokud chceme vyhrávat a postoupit z 3. místa musí útočníci obraně více pomáhat. Hrajeme moc dopředu. Dánsko nepatří mezi špičku a stejně nám nestačilo vedení 3:1. V prodloužení měli 3 nebo 4 vyložené šance, ale nedali. To se nesmí stávat. Věřím, že zítra s Norskem budou kluci hrát ještě lépe.“

00:00 / 00:00

Rozhovor s Milanem Novým po utkání Česko-Dánsko

Letos českou reprezentaci trápí na šampionátu střevní potíže. Na OH v Innsbrucku v roce 1976, kde startoval i Milan Nový, zase zasáhla českou kabinu chřipková epidemie. Podle Nového se to ale moc srovnávat nedá.

„Chřipka, si myslím, je trochu lepší. Třeba já hrál s teplotou, ale mohl jsem normálně jíst. Pokud naši hráči dva dny nejedli, tak se snaží, ale síly musí chybět. Ukázalo se to. První třetinu jsme vedli rychle 2:0, ale postupně odcházeli síly. A ani do zítra si moc neodpočinou. Je to pro ně těžká situace.“

A složitou situaci mají i kvůli boji o postup do čtvrtfinále. Nyní sice jsou na příčkách zaručujících účast v play-off, ale v souboji s Ruskem by rozhodně nebyli favority.

„Věřím, že ještě minimálně 5 bodů uděláme a půjdeme do čtvrtfinále ze třetího místa,“ uzavírá Milan Nový.

Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít