Fierlingerovu vilu v Sezimově Ústí ovládnou děti, změní se nejspíš v mateřskou školu

Po patnácti letech končí nejasnosti, jak naložit s letním sídlem někdejšího politika Zdeňka Fierlingera. Vilu v Sezimově Ústí, která se nachází v sousedství známější Benešovy vily, budou nově využívat děti a jejich rodiče jako mateřskou školu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti si přišly s předstihem prohlédnout hračky | Foto: Ivan Holas | Zdroj: Český rozhlas

Radnice v Sezimově Ústí vypsala studentskou architektonickou soutěž, která měla dát odpověď na to, jak léta uzavřenou Fierlingerovu vilu využít.

„Je pravda, že využití vily brání to, jakým způsobem a v jakém stylu byla postavena. Je to lehká letní stavba,“ popisuje starosta Martin Doležal úskalí, kvůli kterým je vila dlouhá léta prázdná, a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaké plány má Sezimovo Ústí s Fierligerovou vilou, zjišťoval Jan Kopřiva

„Celý areál tří vil, tedy Benešovy, Strimplovy i Fierlingerovy je památkově chráněn. Jakýkoliv zásah, rekonstrukce nebo cokoli, co by se v tom prostoru dělo, musí mít souhlas památkové péče.“

Zájem o vypsanou soutěž projevila obecně prospěšná společnost Janíček, která chce Fierlingerovu vilu proměnit v sídlo nové mateřské školy waldorfského typu.

„Je třeba provést řadu úprav, ale pokud budou dodržovat limity a meze, které jim stanový program památkové péče, tak to bude všechno v pořádku,“ dodává Doležal.

Zastupitelé s návrhem zřídit v prvorepublikové vile školku souhlasí, mají ale podmínku. Občanské sdružení sežene finance na rekonstrukci objektu. Na oplátku získá vilu na dvacet let za symbolický nájem s maximálně desetiletou opcí.

Jan Kopřiva, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme