Ani rok po povodni dům v Nových Kopistech na Litoměřicku zcela nevyschl

Ani rok od velké vody nemá paní Radka Růžková suchý dům. Bydlí na samotě mezi Lovosicemi a obcí Nové Kopisty na Litoměřicku. I teď má dům stále vlhký a ve studni nemá pitnou vodu. Protože bydlí v menším dolíku, voda se tam držela ještě pár týdnů po kulminaci. Domů se paní Růžková tehdy dostávala oknem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dům Radky Růžkové v Nových Kopistech: Velkou vodu připomínají pásky a otlučená omítka tam, kde stála voda | Foto: Radka Růžková

„Přes plot, předzahrádkou, přes štafle oknem dovnitř. Na nějakých 60 metrů čtverečních, které už jsou bez vody. Zbytek je ještě pod vodou. Voda sahala až pod okno, takových 60, 70 čísel.“

Tak popisovala Radka Růžková před rokem stav domu, který s partnerem před povodní opravili. Zbývala už jen střecha. Nyní už je možné přijít na návštěvu dveřmi. Suchý dům ale paní Růžková stále ještě nemá.

„Centimetr zdiva vyschne za jeden měsíc. To znamená, že my to máme na nějaké čtyři roky. Abychom tu mohli bydlet, udělali jsme sádrokartonové stěny s ventilátory,“ popisuje Radka Růžková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dům Radky Růžkové v Nových Kopistech navštívila rok po povodních reportérka Gabriela Hauptvogelová

V domě jsou nové koberce, část nábytku či kuchyňská linka. Tu před povodní nestihli vynést. A koupelna tehdy nebyla stará ani rok. Čerstvě opravený dům navíc ještě nebyl pojištěn. Radce Růžkové a jejímu partnerovi nakonec pomohl Člověk v tísni.

Pod vodou byla i celá zahrada. „Co bylo užitkové jídlo, to bylo k ničemu, to se jíst nedá. Můj kamarád javor také pošel. Všechny keříky, které byly celé pod vodou, šly pryč,“ vypočítává Radka.

Dům stojí téměř na samotě, vodovod k němu nevede. Na pozemku je studna, po povodni už je v ní ale jen užitková voda.

„Vodu na pití, vaření, mytí jídla musíme koupit nebo vyprosit někde, kde mají vodovod,“ konstatuje Radka s tím, že obnova studny, aby voda v ní byla opět pitná, je spíše nereálná.

„V tuhle chvíli tvrdí, že to nepůjde, že by tam musely být nějaké filtry. I když těch dusičnanů se asi už nikdy nezbavíme. Teď naměřili dvojnásobek povolené hodnoty, to je moc,“ krčí rameny.

Povodeň tak pro ni dosud neskončila. „Dokud to nebude suché, dokud se to nebude moct opravit tak, aby se tu neprášilo, aby se všechno dalo uzavřít, tak to opravdu bude ještě několik let trvat,“ uzavírá. I přesto dál zvelebuje dům i zahradu a doufá, že brzy dojde i na střechu.

Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme