Obce v těsné blízkosti těžby uhlí dostávají od těžařů desítky milionů korun

Desítky milionů korun ročně do rozpočtu získávají obce, které leží v těsné blízkosti povrchové těžby uhlí. Těžařům povinnost platit nařizuje horní zákon. Například Malé Březno na Mostecku je každý rok o 20 milionů korun bohatší. Jen několik kilometrů vzdálené Želenice mají opačný problém, chybí jim peníze například na veřejné osvětlení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povrchová těžba uhlí u Horního Jiřetína a Černic. | Foto: Tomáš Adamec

Při návštěvě Malého Března člověka napadne, čím to je, že v tak malé obci jsou všude chodníky v zámkové dlažbě, je tady krásně upravená zeleň, na návsi malý rybníček, kolem něj dřevěné lavičky.

Je to právě i díky tomu, že obec pobírá peníze z důlní činnosti. „Samozřejmě, že bychom si jako obec tohoto typu, této velikosti, z běžné daňové výtěžnosti nemohli dovolit všechno to, co se tady povedlo,“ konstatuje nezávislý starosta Malého Března na Mostecku Radim Novák.

Obec ročně získá navíc zhruba dvacet milionů korun za to, že leží na okraji povrchového lomu hnědého uhlí. Lom ale z obce vidět není, od Března ho odděluje vysoký val zarostlý zelení a stromy.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Malém Březně a Želenicích natáčel reportér Jan Beneš

V celé obci není jediný sloup elektrického vedení. Obec před lety investovala do zabudování veškerých sítí pod zem.

„Tady je pod zemí uložený i místní rozvod kabelové televize. Máme tady oddělenou dešťovou kanalizaci od splaškové, vzadu za potokem pod okály je čistička odpadních vod. K tomu je ještě tady kanalizace ze sklepů. Když má někdo vodu ve sklepě, tak je to staženo,“ popisuje starosta.

Obec také vybudovala malé koupaliště a má dost peněz i na to, aby v ní v budoucnu vzniklo bydlení pro seniory i ordinace dětského nebo zubního lékaře. V přepočtu výše rozpočtu na jednoho obyvatele je Malé Březno jednou z nejbohatších obcí v Česku.

Jedna oprava ustupuje jiné

Jen o pár kilometrů dál ale obce doslova bojují o každou korunu. Želenice, malá obec nedaleko Mostu, mají zhruba 400 obyvatel. Obec vypadá čistá a upravená přesto, že má rozpočet třikrát menší než Malé Březno.

Obecní úřad sídlí na bývalé faře, která potřebuje nutně opravu, kvůli tomu tady nebudou moci zavést veřejné osvětlení v části obce.

„V letošním roce máme rozpočet udělaný tak, že na investice budeme potřebovat milion až milion a půl korun. Takže musíme něco poškrtit, něco si odpustit a nedělat,“ hodnotí situaci nezávislý starosta Želenic Jaroslav Vašek.

Plánované zavedení veřejného osvětlení musí obec odložit kvůli tomu, že zatéká do obecního úřadu, kde je nutné vyměnit střechu.
„Máme už projekt na veřejné osvětlení, jsou tam taková místa, že lidi, kteří jdou na vlak, chodí potmě. Budeme potřebovat 1,3 milionu. Mysleli jsme, že se nám to povede letos, ale bohužel s tím budeme muset počkat,“ dodává Vašek.

Mít rozpočet sedm anebo 30 milionů korun v podobně velkých obcích je zkrátka rozdíl.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme