Seniorům na Českolipsku pomáhá speciální tísňová linka. Hlídá jejich pohyb a také užívání léků

Zůstat zraněný a bez pomoci může být pro zdravého člověka kritické. Pro seniory a tělesně postižené je to doslova život ohrožující. Předejít tomu mohou nejen v České Lípě díky tísňové lince Anděl Strážný. Provozuje ji soukromá bezpečnostní agentura a senioři si mohou v případě potřeby zavolat pomoc nebo nechat ohlídat užívání léků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena

Žena | Foto: Free Digital Photos

„Každý klient má u sebe zařízení tísňové péče. Je to taková krabička, která má SOS knoflík. Tím se senior dovolá přímo na dispečerské pracoviště. Zpětně se s ním spojí dispečer, který s ním hovoří,“ vysvětluje, jak systém funguje manažerka soukromé bezpečnostní agentury Milena Mocová.

„Je tam i stav nehybnosti, kdyby člověk náhodou upadl a sám si nemohl zmáčknout tlačítko. Krabička vyhodnotí krizovou situaci,“ popisuje Mocová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O speciální lince, která "hlídá" seniory, natáčel reportér Tomáš Mařas

Pokud klient potřebuje připomínat, že si má vzít léky, mohou mu dispečeři v pravidelných intervalech zavolat.

„Život se mi zlepšil v tom, že můžu tady být sama,“ hodnotí službu Anděl Strážný bezmála sedmdesátiletá Anna Čermáková a dodává, proč si službu objednala:

„Já jsem spadla tady na terásce. Nebyla jsem schopná se zvednout a to bylo v zimních měsících. Věděla jsem, že bylo něco zle,“ vzpomíná.

Anna Čermáková, která službu využívá, má problémy s pohybovým aparátem. Proto na dispečinku hlídají její pohyb každou půlhodinu.

„Teď se nebojím, protože vím, že zmáčknu tohle tlačítko a okamžitě se ozvou. Oni mi volají, když se třeba nehýbu, nebo si neuvědomím, že toho Anděla mám a měla bych s ním zamávat,“ popisuje seniorka.

Nutností je nosit u sebe speciální pager, který hlídá jak pohyb seniora, tak je možné si v případě potřeby zavolat pomoc.

Českolipská bezpečnostní agentura je jednou z přibližně třech společností, které službu v ČR nabízí.

Česko odmítá rychlejší zvyšování důchodového věku, jak žádá Brusel

Číst článek

Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme