Vyšetřovací komise v kauze Opencard vyslechla exředitele pražského magistrátu
Speciální sněmovní komise, která řeší kauzu Opencard, si pozvala bývalého ředitele pražského magistrátu Martina Trnku. Právě on podepsal některé klíčové smlouvy, které byly podle auditu i některých poslanců pro Prahu nevýhodné a dokonce prý obcházely zákon o veřejných zakázkách. Trnka ale jakoukoliv vinu za nepovedený projekt odmítl.
Nápad elektronizovat veřejné služby vznikl zhruba před deseti lety, potvrdil někdejší ředitel pražského magistrátu Martin Trnka. Projekt měl mít od samého začátku na starosti odbor informatiky.
Tehdy ho řídil Ivan Seyček, který je jedním z pěti – zatím nepravomocně – odsouzených magistrátních úředníků. Seyčkovi z pozice tehdejšího ředitele magistrátu šéfoval právě Trnka.
„Politické zadání vznikalo samozřejmě na základě zpracovaného materiálu, který definoval, jakým způsobem se chce Praha vyvíjet ve vztahu k informačním technologiím a ke vztahu občanům. Schvalovala to rada i zastupitelstvo hlavního města Prahy,“ vysvětlil Trnka.
„Konal jsem to, co po mně chtěla rada, to znamená, že jsem jednal o uzavření dodatků smluv. Nevěřím tomu, že bych podepsal nějakou smlouvu, která byla pro město nevýhodná. A kdyby se tak stalo, tak určitě ne, že bych o tom něco věděl,“ upozornil.
Komise s Trnkovým vysvětlením moc spokojená nebyla. Její předseda Bronislav Schwarz z hnutí ANO se po jednání podivil nad tehdejším fungováním pražského magistrátu:
„Ředitel úřadu by měl ten úřad řídit, měl by být zodpovědný za všechny odbory. Myslím si, že tento pán vůbec neměl přehled, co se mu tam děje. Anebo naopak měl přehled a byl rád, že se mu to tak děje.“
Možné trestní oznámení
Poslanec komise za KDU-ČSL Ivan Gabal dokonce zvažuje trestní oznámení. Vedení pražského magistrátu podle něj při přípravě projektu Opencard selhalo. Informace o porušení zákona prý tehdy úředníci měli, ale nic s tím nedělali.
Prahu stála karta Opencard 1,35 miliardy korun. Dosud si ji vyzvedlo asi 1,2 milionu lidí, skutečných uživatelů je kolem milionu. Radní včetně primátora Hudečka za prodloužení smluv s majitelem licencí eMoneyServices v roce 2012 čelí trestnímu stíhání. Nedávno kvůli tomu navíc Praha dostala pokutu od antimonopolního úřadu.
„Mluvíme o situaci, kdy si vlastně dodavatelská firma zřejmě personálně napřed zajistila na magistrátu vytvoření projektu, který si připravila pro sebe a který, jak v těchto dnech vidíme, havaruje právě v důsledku přípravy toho projektu,“ uvedl Gabal.
Vypovídat měl i bývalý šéf odboru informatiky Václav Kraus. Ten však nedorazil, protože se do jeho rukou nepodařilo doručit pozvánku. Poslanci proto rozhodli, že si ho pozvou znovu na čtvrtek 19. června. Komise se znovu sejde za týden.
S kontroverzním projektem Opencard se Praha potýká dodnes. Smlouvy končí v polovině června. Není vyloučené, že se Praha vrátí k papírovým kuponům na městskou hromadnou dopravu.
V souvislosti s takzvanou kartou Pražana, která pochází z doby primátora Pavla Béma (ODS), bylo odsouzeno pět úředníků magistrátu. Občanské iniciativy i média upozorňují, že skuteční strůjci kontroverzního projektu zůstávají nepotrestáni.