Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Chrudimi se otevřel turistům, provázejí tam nezaměstnaní

Chrudimská dominanta, kostel Nanebevzetí Panny Marie, se otevřel pro návštěvníky. Památka je po většinu roku pro turisty nepřístupná, tento týden ale začal speciální prohlídkový provoz. Roli průvodců tam dostali nezaměstnaní. Mezi hlavní důvody patří nedostatek personálu a také riziko krádeží nebo poškození vybavení kostela.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chrudim, náměstí se sloupem Proměnění páně a chrámem Nanebevzetí Panny Marie | Foto: Marína Dvořáková

Kostel Nanebevzetí Panny Marie ze 14. století je většinu roku přístupný jen při bohoslužbách. Od tohoto týdne až do září ale budou zájemcům k dispozici komentované prohlídky.

Zpřístupnění chrudimské dominanty umožnila dohoda církve s radnicí a úřadem práce. Úlohu průvodců totiž plní právě uchazeči o zaměstnání.

„Přes úřad práce získali tři průvodce. Jednak prostor střeží, ale především jsou proškoleni na to, aby lidem, kteří mají o to zájem, mohli podat docela zajímavý a zasvěcený výklad o kostele i o jednotlivých památkách,“ vysvětluje chrudimský arciděkan Jiří Heblt.

Památka pochází z poloviny 14. století, právě tak staré byly totiž trámy krovů v původní části chrámu a je s ní spojená řada tajemných příběhů a pověstí.

„Tady je taková technická zajímavost, krov na presbytáři. Byl kácen, jak bylo zjištěno dendrochronologickou analýzou, asi v roce 1338. Každopádně v první polovině 14. století,“ dodává arciděkan.

Zájemci se mohou do kostela přijít podívat od úterka do neděle od devíti do sedmnácti hodin.

Josef Kopecký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme