Divadelní spolek Činoherák Ústí vyhlásil sbírku Národ sobě II. Chystá i nové představení

S podporou Národního divadla dnes Činoherák Ústí vyhlásil celonárodní sbírku. Skončil také první počin spolku - hraní na lodi Tajemství v ústeckém Vaňově. Divadelníci ale už chystají nové představení, přes léto budou hostovat po celé republice a už začaly i drobnější úpravy bývalého kina Hraničář v Ústí nad Labem. Za tři týdny přišlo na představení i další akce Činoheráku přes 3500 lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Činoherák Ústí hraje na lodi Tajemství zakotvené ve Vaňově

Kdyby loď měla víc míst, přišlo by ještě víc diváků. Všechna představení byla totiž krátce po zahájení předprodeje vyprodaná.

„Tohle je nejlepší možnost, jak ukázat, že o představení stojí a že se jim to líbí. A že mají herci a celá společnost podporu,“ váží si divácké podpory mluvčí spolku Veronika Vendlová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dalších plánech spolku Činoherák Ústí natáčela reportérka Gabriela Haupvogelová

Divadlo se ale s Ústím v této sezóně podle uměleckého šéfa Filipa Nuckollse ještě neloučí. Chystá premiéru na hradě Střekov.

„23. června by měla mít premiéru první inscenace Činoheráku Ústí, což by měli být Dva páni z Verony od Williama Shakespeara. Každý rok chceme dělat jednu Shakespearovu inscenaci,“ zde diváky Nuckolls. Reprízy jsou zatím naplánované na 24. a 26. června.

Činoherák Ústí bude pak hrát i v pražských divadlech a na různých letních divadelních festivalech. Na podzim už by měl zakotvit v bývalém kině Hraničář. Dobrovolníci tam minulý týden začali s drobnějšími pracemi.

Pro ty větší, jako je rozšíření jeviště nebo výměna vzduchotechniky a elektroinstalace, musí mít povolení od stavebního úřadu. Podklady mu podá asi za čtyři týdny.

Divadlo potřebuje ještě asi 3,5 milionu korun

Na fungování a úpravy spolek potřebuje další peníze. Lidé mu zatím darovali zhruba 1,8 milionu korun včetně vstupného a nákupu reklamních předmětů.

„Do konce roku bychom potřebovali kolem 3 až 3,5 milionu, abychom mohli udržet divadelní soubor a divadelní činnost tak, jak se rýsuje a startuje,“ odhadla Veronika Vendlová, kolik peněz by divadlo letos ještě potřebovalo.

Celorepublikovou sbírku Činoherák odstartoval s podporou Národního divadla a jejím patronem je herec Jiří Bartoška.

Jiří Bartoška | Foto: Khalil Baalbaki

„Je to pro mě velká čest i povinnost. Před 40 lety jsme zakládali Činoherní studio v Ústí nad Labem a přijde mi absurdní, že krajské město a univerzitní město likviduje divadlo s tak velkou tradicí,“ myslí si Bartoška.

Ideální by podle Bartošky byl návrat Činoheráku pod správu města. „V říjnu budou komunální volby a myslím si, že nejideálnějším řešením pro Činoherní studio by bylo, že radnice se obmění a dojde k názoru, že divadlo by měla mít ve svém portfoliu,“ dodává.

Nová scéna Národního divadla od 29. června věnuje Činoheráku benefiční týden. Podle Vendlové přetrvává podpora i od dalších přibližně 40 divadel.

Přehrát

00:00 / 00:00

O akcích na podporu Činoheráku mluvil herec a bývalý člen ústeckého divadla Jiří Bartoška

„Budeme umisťovat do domluvených divadel, ale i na jiná místa, kasičky. V zásadě jde o to, abychom o sobě dali vědět,“ připomíná Vendlová.

Chtějí také varovat před tím, že to, co se stalo v Ústí nad Labem, se může stát i jinde.

Spolek totiž vytvořili lidé z krachující obecně prospěšné společnosti Činoherní divadlo kvůli sporům s městem o způsobu financování.

Ústečtí zastupitelé v březnu zřídili příspěvkovou organizaci Činoherní studio. Kromě ředitelky, kterou je zároveň vedoucí odboru kultury a školství Jana Müllerová, ale nemá žádné další zaměstnance.

Transparetní účet spolku Činoherák Ústí
Číslo transparentního účtu:
2300572245/2010

IBAN: CZ5020100000002300572245
SWIFT/BIC: FIOBCZPPXXX
http://cinoherak-usti.cz/darujte-cinoheraku/

I když 10 lidí převážně z technického personálu z původního divadla projevilo zájem o práci. Zatím jsou ale na úřadu práce. „Máme ještě v rámci zřizovací listiny svěřenou budovu, kde budou probíhat opravy. Pracovní poměr s nimi bude navázán, až bude kde pracovat,“ říká Müllerová.

Vypadá to, že městské Činoherní studio nebude mít od července ani uměleckého šéfa. Do konkurzu se totiž přihlásil jediný zájemce - Jiří Šerý, spoluzakladatel "Radikálního baletu Vyžvejklá Bambule".

Podobně jako v případě tohoto kontroverzního amatérského souboru, i tentékrát jde ze strany Šerého spíš o provokaci.

Za provokaci označila přihlášku Jiřího Šerého Jessica Horváthová, šéfka městem najaté castingové agentury, která hledala členy výběrové komise.

Jak řekla Českému rozhlasu, protože prý není z koho vybírat, asi bude komise rozpuštěna. Víc pak řekne v půlce června.

Smrtku před Činoherní studio v Ústí nad Labem dali divadelníci poté, co ztroskotala jednání s radním Pavlem Dlouhým (ČSSD) | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme