Zkoušky na VŠ ve Španělsku trvají tři dny a studenti je dělají na škole poblíž své střední

O uplynulém víkendu se ve Španělsku konaly poslední přijímací zkoušky na vysoké školy. Tamní systém je poněkud odlišný od toho českého. Přijímačky na univerzitu jsou jakýmsi mixem mezi maturitou a pohovorem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

test | Foto: Fotobanka stock.xchng

Maturita ve Španělsku vlastně ani neexistuje. Na závěr školního roku dostanou středoškoláci klasické vysvědčení. Mimochodem – ve Španělsku jim ho dávají třikrát do roka.

Pár dní po ukončení středoškolského vzdělání potom na ty, kteří chtějí ve studiu pokračovat, čeká takzvaná „selectividad“, tedy výběr.

Přehrát

00:00 / 00:00

Se španělskými studenty natáčela spolupracovnice ČRo Ľubica Zlochová

„Selectividad trvá tři dny. První den jsou zkoušky všeobecné a pro všechny studenty stejné, dělají se z jazyka a literatury, z cizího jazyka a třetí předmět si mohou studenti vybrat – buď je to dějepis, nebo filosofii,“ říká Paula, která se chce dostat na psychologii.

Další den čeká na studenty písemná zkouška z jednoho libovolného předmětu, který měli už na střední.

„Třetí den je potom už specifická zkouška z dvou předmětů – ty si také vyberete, ale už podle toho, jestli jdete na humanitní, nebo vědecko-technický směr,“ dodává Paula.

Aby se student dostal na vysněnou školu, musí nashromáždit potřebný počet bodů.

Jak vysvětlují Sole a Anna-Rosa, které by rády studovaly na pedagogické fakultě, maximum, které se dá získat, je 14 bodů – do těch se započítává průměr ze střední školy a právě výsledky třídenních zkoušek.

Ne každá univerzita vyžaduje stejný minimální počet bodů. V praxi to znamená, že když chce někdo studovat třeba medicínu v Madridu, potřebuje vyšší průměr, aspoň kolem 13 bodů, v Granadě nebo v Malaze postačí i o bod míň. Jinými slovy – nižší konkurence znamená nižší potřebný průměr.

Další zvláštností španělských přijímaček je, že zkoušky zájemce nedělá na fakultě, kde chce studovat.

„Přijímačky se dělají na fakultě, která je nejblíž k vaší střední škole. My je děláme tady na ekonomii, ale já například chci studovat tělovýchovu a sport,“ říká Javier.

Ľubica Zlochová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme