Středočeský kraj povede Rathovo okolí, vadí opozici. Nový hejtman přizval staronové tváře

Středočeští zastupitelé si v pátek zvolili nového hejtmana - šéfa krajské ČSSD Miloše Peteru. A opozice postup sociální demokracie kritizuje. Nahrává tomu i fakt, že Petera si jako svého prvního náměstka zvolil Milana Němce, který v radě zasedal i v Rathově éře. Také se do ní vrátila Zuzana Moravčíková. Právě tu Rath po svém zatčení vybral jako hejtmanku, ačkoli se už tehdy čekalo, že kraj povede právě Petera.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Petera, náměstek středočeského hejtmana | Foto: Zuzana Suchánková

„Odmítáme, aby Středočeský kraj byl rukojmím vnitřních politických sporů uvnitř středočeských sociálních demokratů. Zvítězilo okolí blízké Davidu Rathovi. Středočeskému kraji to nepřinese nic pozitivního,“ vyjádřil opoziční kritiku šéf středočeské ODS Jan Skopeček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rezignaci bývalého hejtmana Středočeského kraje analyzovala redaktorka Alena Rokosová

Jemu i dalším opozičním politikům vadí, že se do vedení radnice vrací lidé blízcí za údajnou korupci souzenému Davidu Rathovi a že jim dosud nikdo nevysvětlil, proč bývalý hejtman Řihák na svou funkci rezignoval.

Politologovi Kamilu Švecovi atypičnost celé situace kolem Řihákova odvolání také není jasná. „Je nestandardní, že je hejtman odvoláván vlastní politickou stranou a nikoli z impulsu politické opozice,“ komentuje.

Sociální demokraté tvrdí, že Josefa Řiháka vyzvali k rezignaci, aby se mohl zaměřit na senátní volby. Také se ale mluví o nespokojenosti s hejtmanem. „Mezi hejtmanem a zbylými radními chyběla troška komunikace,“ přiznává nový hejtman Miloš Petera z ČSSD.

Řihák nebyl spojen s Rathovou érou

ČSSD vedl Josef Řihák do krajských voleb po největším středočeském skandálu - zatčení Davida Ratha. Neměl totiž s Rathovou érou nic společného. Prvního náměstka mu dělal, stejně jako Davidu Rathovi, Miloš Petera.

Petera navíc nahradil ve vedení středočeské sociální demokracie Richarda Dolejše, vlivného sociálního demokrata, kterému se přezdívalo 'Rathovo dvojče'.

Hejtman Josef Řihák | Foto: Filip Jandourek

I díky němu byl Rath silným hejtmanem - měl zajištěnou politickou podporu. Řihák ale s Peterou takový tandem nikdy netvořili.

Dolejše si navíc Řihák poštval proti sobě, když mu zrušil kancelář na krajském úřadě, zakázal mu vstup na jednání krajské rady a následně proti němu neúspěšně kandidoval do předsednictva ČSSD.

Od té chvíle Řihák podle svých slov cítil tlaky ze strany kolegů. Ačkoli od začátku měl problémy se staronovými radními, postupně ztratil podporu i těch nových.

Všechno vygradovalo minulý týden, když ho vlastní strana vyzvala k rezignaci.

„Odcházím s pocitem dobře provedená práce. Fotbalový tým se rozhodl vyměnit kapitána, s tím souhlasím. Musíme předvádět takovou hru, aby se líbila divákům, našim voličům,“ komentoval svůj odchod Josef Řihák.

A.Rokosová, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme