Rusko se zřejmě odklání od možnosti vojenského zásahu na východě Ukrajiny

Kyjev uvítal rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina zrušit oprávnění k vojenské intervenci na Ukrajině. Ukrajinský prezident Petro Porošenko to označil za první praktický krok směrem k urovnání krize na ukrajinském jihovýchodě. Vládní síly a proruští separatisté tam – až na noční přestřelky – zatím zřejmě dodržují vyhlášené příměří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dnešní rozhodnutí ruského prezidenta zrušit 'oprávnění' k případné intervenci má zasadní význam.

Rusko sice deklaruje, že nepoužívá svého vlivu na skupiny, které v Doněcké a Luhanské oblasti bojují proti ukrajinským silám, nicméně vztah mezi Moskvou a Luhanskem a Doněckem existuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O aktuální situaci na Ukrajině informoval zvláštní zpravodaj ČRo v Doněcku Martin Dorazín

Putinův krok je proto jasný signál pro separatisty, aby zchladili hlavy a přistoupili na rozhovory, které navrhuje Kyjev, za podmínek, které obsahuje plán prezidenta Porošenka.

To znamená amnestii a koridor do Ruska pro ty, kdo chtějí odejít a nedopustili se těžkých zločinů. Podle všeho nyní špičky Doněcké a Luhanské lidové republiky jednají o tom, jak se vzkazem od Vladimira Putina naložit.

Boje na východě Ukrajiny se nyní vedou s daleko menší intenzitou, než jaká byla do vyhlášení příměří, tedy do pátečního večera. Ukrajinské síly podle všeho především v případě dělostřeleckých útoků a přeletů stíhaček dodržují mírový plán. Incidenty po celé oblasti ale existují.

Podle zatím nepotvrzených informací proruští separatisté dnes u Slavjansku sestřelili vojenský vrtulník, devět lidí na palubě zřejmě zahynulo. Podle agentury Reuters to oznámila ukrajinská armáda. Vrtulník se údajně zřítil po zásahu ručně odpalované střely.

Prezident Porošenko nikdy neřekl, že nebude reagovat na střelbu z pozic ovládaných separatisty. Je však cítit, že ukrajinské síly, tedy armáda, pohraniční stráž a národní garda, se snaží příměří dodržet.

Porošenkův mírový plán | Foto: Český rozhlas

Martin Dorazín, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme