Arcidiecézní muzeum v Olomouci vystavuje předměty z japonských klášterů

Japonské buddhistické sochy, malby, tisky, oltáříky nebo talismany jsou k vidění v Arcidiecézním muzeu v Olomouci. Výstava nazvaná Strastmi k probuzení představí zhruba sedm desítek předmětů, pocházejících převážně z 19. století. Exponáty jsou zapůjčené ze sbírek pražského Náprstkova muzea.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strastmi k probuzení – výstava japonského buddhistického umění v Arcidiecézním muzeu v Olomouci. Na snímku je dřevěná plastika z 19. století Šózuka no Baba | Zdroj: ČTK

„Jsou tady předměty spjaté s japonskou buddhistickou tradicí, spjaté s konkrétními místy, s kláštery, s chrámy. Potom jsou tady exponáty spjaté s jednotlivými sběrateli, kteří tyto předměty přivezli do Čech,“ přibližuje kurátorka Gabriela Elblová.

Jedná se například o suvenýry z cest nebo fotografie zachycující Japonsko na konci 19. století. Nejstarší exponát celé výstavy ovšem pochází už ze století šestnáctého.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výstavu japonského buddhistického umění se zajímala redaktorka Radka Kvasničková

„Představuje Buddhu sestupujícího k umírajícímu. Je to svitek malovaný na papíře, zasazený v brokátové montáži, která je pozdější, až z 19. století,“ ukazuje kurátorka.

Buddhismus patří k nejstarším a nejrozšířenějším nábožensko-filozofickým systémům světa. Vznikl v 5. století před naším letopočtem v severovýchodní Indii. Japonsko toto náboženství přijalo v 6. století prostřednictvím misie korejských buddhistických mnichů.

Buddhismus se v Japonsku od počátku prolínal s původním polyteistickým náboženstvím – šintoismem, což ho ovlivnilo po stránce umělecké i ikonografické. Umělecké předměty spjaté s buddhismem mají primárně náboženskou funkci, výtvarná podoba zpravidla nestojí na prvním místě hodnotového žebříčku.

Největší sbírku japonského buddhistického umění na českém území spravuje Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur. Jedná se o kolekci asi 500 předmětů, které shromáždili významní čeští cestovatelé a japanofilové v průběhu uplynulých 150 let.

Strastmi k probuzení – výstava japonského buddhistického umění v Arcidiecézním muzeu v Olomouci. Na snímku je dřevěné sousoší Božstvo Daiitoku (Jámantaka) sedící na buvolovi | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Radka Kvasničková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme