Povstalci na Ukrajině po měsíci propustili čtyři inspektory OBSE

Proruští separatisté na východě Ukrajiny propustili po měsíci čtyřčlenný tým pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na představitele samozvané Doněcké lidové republiky. Podle agentury DPA kyjevská kancelář OBSE potvrdila, že pozorovatelé jsou skutečně na svobodě. Jiný tým pozorovatelů však zůstává v zajetí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajina, Doněck. Jeden ze členů měsíc zadržované mise OBSE (vystupuje z auta). V popředí premiér samozvané Doněcké lidové republiky Alexandr Borodaj | Zdroj: Reuters

„Byli propuštěni bez jakýchkoli podmínek,“ citovala AFP premiéra samozvané Doněcké lidové republiky Alexandra Borodaje.

Propuštění inspektoři, kterými jsou Švýcar, Dán, Estonec a Turek, stráví prý noc v hotelu v Doněcku, tedy ve městě, které je pod kontrolou separatistů.

Do rukou povstalců padli členové mise OBSE 26. května v Doněcké oblasti. O tři dny později pak separatisté zajali další tým OBSE, který působil v Luhanské oblasti. Ten zůstává v zajetí

Proruští ozbrojenci zadrželi již 25. dubna ve východoukrajinském Slavjansku sedm pozorovatelů OBSE, mezi nimiž byl i podplukovník české armády Josef Přerovský. Ze zdravotních důvodů byl nejprve propuštěn zadržovaný Švéd, ostatní unesení byli propuštěni 3. května.

Po návratu do vlasti Přerovský řekl, že jemu ani kolegům z Německa, Polska a Dánska únosci fyzicky neubližovali, ani je netrápili hlady.

O propuštění inspektorů v posledních dnech intenzivně vyjednávali zástupci monitorovací mise OBSE.

Na Ukrajině dnes končí týdenní příměří, které vyhlásil prezident Ukrajiny Petro Porošenko. Během této doby měli separatisté složit zbraně.

ČTK, kov, Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme