Pražští záchranáři opět čekali při umístění pacienta. Bulovka pochybení odmítá

Pražská záchranná služba musela čekat na přijetí pacienta do Nemocnice Na Bulovce. Stalo se to včera a podle záchranky se nejedná o ojedinělý případ. Podle nemocnice však bylo všechno v pořádku, protože šlo o agresivního pacienta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice Na Bulovce | Foto: Nemocnice Na Bulovce

„Při příjezdu na Bulovku byl pacient velmi agresivní, byla přivolána policie, aby byl nějak zpacifikován, a lékař na Bulovce pacienta nepřijal, respektive řekl, že ho nemůže ošetřit, protože je agresivní,“ popsal včerejší případ náměstek ředitele pražské záchranné služby Jaroslav Valášek.

Podle něj nakonec Nemocnice Na Bulovce pacienta přijala, nějaký čas to však trvalo.

Přehrát

00:00 / 00:00

O případu odmítnutého agresívního pacienta informoval redaktor Jan Charvát

„Nakonec po konzultaci bohnické psychiatrické léčebny a po mnoha telefonátech a peripetiích se velmi rozumně dospělo k závěru, že ten pacient musí být ošetřen, že ho nelze umístit někam do cely předběžného zadržení,“ řekl Valášek.

Podle ředitelky Nemocnice Na Bulovce Andrey Vrbovské však nemocnice při odmítnutí pacienta nepochybila.

„Máme plné právo při přijetí nebo ošetření takového pacienta tak, kterého přiveze záchranná služba za asistence Policie České republiky v poutech, agresivního, kopajícího, se známkami opilosti a tak dále, doporučit hospitalizaci na záchranné stanici,“ uvedla Vrbovská.

Ředitelka také argumentuje tím, že zvládání takových pacientů je zbytečně náročné.

„Pacientovi bylo provedeno několik laboratorních vyšetření, která mají vysokou finanční hodnotu, zaměstnalo se tím několik lékařů na několika odděleních, než se ten stav nějakým způsobem vyřešil, a finále je, že pacient podepisuje revers a odchází,“ dodala Vrbovská.

Schwarz: Problémy trvají 10 let

Problémy s umísťováním pacientů nejsou podle záchranářů nové. Podle ředitele pražské záchranky Zdeňka Schwarze trvají už zhruba deset let. Situace eskalovala minulý týden.

„Měli jsme problémy s umístěním čtyř pacientů, z toho tři byli cévní mozkové příhody a jedna byly srdeční obtíže,“ řekl Schwarz.

Schwarz čelí kritice, že se chce upozorňováním na podobné případy zviditelnit před podzimními volbami do Senátu, v nichž bude obhajovat svůj mandát, město však za záchrankou stojí.

Primátor Hudeček chce řešit spory mezi pražskou záchrankou a nemocnicemi

Číst článek

Pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) chce o situaci a jejím řešení jednat se všemi stranami, kterých se problém týká – tedy nemocnicemi, záchrankou, ale také ministerstvem zdravotnictví a pojišťovnami.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček už zřídil kvůli sporům mezi záchrannou službou a nemocnicemi vyšetřovací komisi.

kov, Jan Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme