Dříve chlouba, teď noční můra. Obce hledají využití pro velké kulturní domy

Velké kulturní domy v malých obcích byly v minulosti chloubou, teď se z nich pomalu stává noční můra. Otázku, jak naložit s těmito budovami, řeší ve Strmilově na Jindřichohradecku i v Českých Velenicích. Každé z měst se rozhodlo problém řešit jinak.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kulturní dům.JPG | Foto: Filip Novotný

„Vytvořili jsme projekt takzvaného přeshraničního komunitního centra. To znamená centra, které v sobě bude obsahovat jak kinosál, tak i prostory, které by měly sloužit přeshraničně, tedy pro organizace z Českých Velenic i ze sousedního Gmündu,“ říká o budově bývalého kina, kde se už řadu let nepromítá, starosta Českých Velenic Jaromír Slíva z ČSSD.

Rekonstrukce bude stát asi 18 milionů korun. Dvě třetiny z potřebných peněz získá město z programu česko-rakouské spolupráce.

Přehrát

00:00 / 00:00

O osud kulturních domů v Českých Velenicích a ve Strmilově se zajímala Lucie Hochmanová

„V objektu po jeho rekonstrukci by se měly odehrávat veškeré kulturní aktivity, kterým objekt vyhovuje. Takže nebude to jenom promítání, ale bude to spolková činnost, zájmová činnost, a hlavně jsme se chtěli zaměřit na mládež ve věku od 14 do 19 let,“ dodal starosta.

Ve Strmilově řešili podobný problém, městské peníze ale do kulturního domu investovat nechtějí.

„Když jsme zjistili, co to je za veliké problémy s topením, hlavně v zimě, a s údržbou, tak jsme odhadli náklady minimálně na půl milionu ročně bez jakýchkoli zisků. Takže jsme se nakonec rozhodli, že znova zkusíme výběrové řízení,“ vysvětlil nezávislý starosta Strmilova Jaromír Krátký.

Město nakonec pronajme kulturní dům soukromým provozovatelům, kteří se zavázali, že tu každý čtrnáct dnů uspořádají kulturní akci, u které zajistí i dohled nad veřejným pořádkem a úklid. Umožní také místním spolkům prostory kulturního domu využívat a ještě zaplatí potřené opravy za více než jeden milion korun.

Lucie Hochmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme