Na kulturu půjde více peněz, zvýšit by se měly i platy v resortu

Lidé zaměstnaní v resortu kultury by měli dostat přidáno. Po návštěvě ministerstva kultury to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Slíbil také, že ke konci volebního období jeho vlády by mělo jít na kulturu jedno procento státního rozpočtu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka (vpravo) a Daniel Herman (vprostřed) ministerstvo kultury | Foto: Filip Jandourek

„Shodli jsme se v tom, že do roku 2017 bychom chtěli dosáhnout onoho jednoho procenta na kulturu, jak jsme se k tomu zavázali v programovém prohlášení vlády,“ uvedl po jednání s premiérem ministr kultury Daniel Herman z KDU-ČSL.

Oba politici jednali především o rozpočtu resortu na příští rok a navýšení platů pracovníků v kultuře.

Herman upozornil na dlouhodobý stav, kdy mají většinou vysokoškolsky vzdělaní odborníci kultury plat zhruba tři tisíce korun pod průměrnou mzdou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tématu se věnovaly Ozvěny dne Radiožurnálu s ministrem kultury Danielem Hermanem a komentátorem Petrem Nováčkem

Podle ministra jsou to „sdrcaři“, kteří doplácejí na svoji věrnost odboru. Například v Památníku Terezín je průměrný plat kolem 16 tisíc korun.

To by se mělo v budoucnu změnit. Zaměstnanců resortu kultury by se mělo týkat i 3,5procentní zvýšení mezd, které čeká zaměstnance veřejné sféry.

„Po minulých letech, kdy se škrtalo, kdy platy klesaly, poprvé máme šanci lidem reálně přidat ve veřejném sektoru. Budu velmi rád, když se podaří zajistit těch tři a půl procenta i pro zaměstnance, kteří pracují v kultuře, ale samozřejmě se budeme bavit i o rozpočtech na rok 2016 a 2017 a tam bychom se měli snažit situaci postupně vylepšovat,“ řekl Sobotka.

Premiér postupně navštíví všechny ministry

Setkáním s ministrem kultury zahájil premiér sérii bilančních návštěv vládních resortů. Ještě do vládních prázdnin chce navštívit v úřadech všechny ministry, zhodnotit, jaké priority mají ještě před sebou a co se vládě za necelého půl roku povedlo.

Kultura není prý prvním resortem náhodou - dříve byla často "popelkou", ministerstvem, které trpělo vládními škrty.

„Shodli jsme s panem premiérem, že resort kultury je důležitým resortem, není to jenom nějaký poslední resort. A proto pan premiér začínal právě u nás, čehož si velmi vážím,“ poznamenal k tomu Herman.

Věra Pfeifferová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme