Finsko 3:0 Česko

Ostatní aerolinie pád letadla na Ukrajině neohrozí, myslí si odborníci

Malajsijské aerolinky jsou po pádu svého letadla na východě Ukrajiny ve velkých problémech. Podle finančních analytiků je letecká společnost na pokraji krachu, a to i proto, že má dlouhodobé potíže s hospodařením. Akcie firmy navíc výrazně klesly už po březnové tragédii, kdy se letecké společnosti ztratil její Boeing 777 s víc než dvěma stovkami pasažérů. Letadlo se dosud nenašlo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Firma má přitom dlouhodobé problémy s hospodařením. Poslední tři roky byla ve ztrátě a je navíc zadlužená.

„Tato společnost má problém už od začátku krize, která se odstartovala v roce 2007. Dosud z toho nevybředla,“ myslí si analytik společnosti Cyrrus Tomáš Menčík.

„Konkurence na leteckém trhu je velmi silná a obstojí jen ti nejsilnější. Malajsian Airlines to evidentně není a do toho se přidaly tyto dvě negativní události,“ vysvětluje analytik.

Ostatní letecké společnosti by ale tragédie na Ukrajině z dlouhodobého hlediska ohrozit neměla.

„Musíme se na to dívat z globálního hlediska, kdy světová ekonomika ožívá a cestujících stále přibývá,“ domnívá se hlavní investiční stratég společnosti ČP Invest Michal Valentík.

„Není to tak, že by letectví zaznamenávalo nějaký pokles. Z pohledu globálního světa je to marginální záležitost. I když je to opravdu velmi nepříjemná událost,“ uvádí.

Na palubě letadla, které spadlo na východě Ukrajiny, bylo 173 Nizozemců, 44 Malajsijců včetně posádky, 27 Australanů, 12 Indonésanů, 9 Britů, 4 Němci, 4 Belgičané, 3 Filipínci, Kanaďan a Novozélanďan. 80 z nich byly děti. Více než 20 cestujících stále ještě nebylo identifikováno.

V březnu se pak ztratil malajsijským aeroliniím další Boeing 777, který se ani po několika měsících intenzivního pátrání ze vzduchu i z moře nepodařilo objevit.

Na místo zřícení malajsijského letadla dorazili pozorovatelé OBSE. Mají nehodu vyšetřit

Číst článek

Místo dopadu malajsijského Boeingu 777 u ukrajinské vesnice Grabovo | Foto: Reuters

Václav Rokyta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme