Teplické muzeum vystavuje vzácný meč z doby křížových výprav

Železný meč z konce raného středověku, tedy z období křížových výprav, můžou ode dneška vidět návštěvníci muzea v Teplicích. Ale jen do neděle. Pak totiž poputuje do Prácheňského muzea v Písku, kam podle místa nálezu patří. Meč je ojedinělý tím, že je celý a také zachovalý. Je na něm například vidět i mosazná výzdoba.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Původní stav nalezeného meče

Původní stav nalezeného meče | Foto: Regionální muzeum Teplice

„Meč měl vlastně dvojí život. Původní délka byla kolem metru, a když se zalomil, tak teď délka činí 66 centimetrů. Ořech byl určitě také druhotně nasazený, protože ořechy bývají plné a tady je dutý. V těch dobách byl natolik cenný, že se jim vyplatilo ho ještě dál užívat,“ vysvětluje archeolog teplického muzea Jindřich Šteffl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Teplické muzeum vystavuje meč z doby křížových výprav. O vzácný nález se zajímala Gabriela Hauptvogelová

Meč našel hledač kovů koncem června 2012, o pár dní později dal jeho fotografii do veřejně nepřístupné sekce jedné webové stránky. Archeologa na něj upozornil jiný hledač kovů. A začalo vyjednávání.

„To bylo těžké. Vyjednávání bylo velmi intenzivní, chvílemi se to přelévalo, že to odevzdá, neodevzdá. Začal jsem s ním jednat 12. 7. a nakonec 19. 7. 2012 jsme si ten meč předali na vlakovém nádraží v Táboře,“ popisuje složitou cestu k získání meče Jindřich Šteffl.

„Tři měsíce jsem se snažil dostat to nejdůležitější - místo nálezu. Tady musím říct, že dotyčný byl takový liknavý, pořád měl práci nebo fotbal a takové věci,“ dodává.

A nastalo další pátrání. Jindřich Šteffl nakonec získal kontakt na kamaráda nálezce, který ho zavedl k místům, kde společně meč našli. Bylo to v Píseckých horách u obce Paseky, nedaleko tehdy velmi často používané cesty. Jak se tam ale meč dostal, se může archeolog jen dohadovat.

Hned při začátku konzervace se objevil kříž a meč šel následně pod rentgen, aby se lokalizovala a nepoškodila jeho výzdoba | Foto: Regionální muzeum Teplice

Vyčištěný a zakonzervovaný meč | Foto: Regionální muzeum Teplice

Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme