Teplické muzeum vystavuje vzácný meč z doby křížových výprav

Železný meč z konce raného středověku, tedy z období křížových výprav, můžou ode dneška vidět návštěvníci muzea v Teplicích. Ale jen do neděle. Pak totiž poputuje do Prácheňského muzea v Písku, kam podle místa nálezu patří. Meč je ojedinělý tím, že je celý a také zachovalý. Je na něm například vidět i mosazná výzdoba.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Původní stav nalezeného meče | Foto: Regionální muzeum Teplice

„Meč měl vlastně dvojí život. Původní délka byla kolem metru, a když se zalomil, tak teď délka činí 66 centimetrů. Ořech byl určitě také druhotně nasazený, protože ořechy bývají plné a tady je dutý. V těch dobách byl natolik cenný, že se jim vyplatilo ho ještě dál užívat,“ vysvětluje archeolog teplického muzea Jindřich Šteffl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Teplické muzeum vystavuje meč z doby křížových výprav. O vzácný nález se zajímala Gabriela Hauptvogelová

Meč našel hledač kovů koncem června 2012, o pár dní později dal jeho fotografii do veřejně nepřístupné sekce jedné webové stránky. Archeologa na něj upozornil jiný hledač kovů. A začalo vyjednávání.

„To bylo těžké. Vyjednávání bylo velmi intenzivní, chvílemi se to přelévalo, že to odevzdá, neodevzdá. Začal jsem s ním jednat 12. 7. a nakonec 19. 7. 2012 jsme si ten meč předali na vlakovém nádraží v Táboře,“ popisuje složitou cestu k získání meče Jindřich Šteffl.

„Tři měsíce jsem se snažil dostat to nejdůležitější - místo nálezu. Tady musím říct, že dotyčný byl takový liknavý, pořád měl práci nebo fotbal a takové věci,“ dodává.

A nastalo další pátrání. Jindřich Šteffl nakonec získal kontakt na kamaráda nálezce, který ho zavedl k místům, kde společně meč našli. Bylo to v Píseckých horách u obce Paseky, nedaleko tehdy velmi často používané cesty. Jak se tam ale meč dostal, se může archeolog jen dohadovat.

Hned při začátku konzervace se objevil kříž a meč šel následně pod rentgen, aby se lokalizovala a nepoškodila jeho výzdoba | Foto: Regionální muzeum Teplice

Vyčištěný a zakonzervovaný meč | Foto: Regionální muzeum Teplice

Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme