Kostaričané se na MS připravují na stadionu, kde válel legendární Pelé

Měla to být jedna z nejzajímavějších skupin mistrovství světa, o dvě postupová místa do osmifinále se měly prát tři silné týmy. Jenže Anglie je před posledním zápasem už vyřazená a z dvojice Itálie - Uruguay postoupí po vzájemném souboji dál jen jeden. Do smíchu je těm, které všichni přehlíželi. Jistými postupujícími ze skupiny D jsou už před duelem s Anglií fotbalisté Kostariky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stadion FC Santos si při MS vypůjčili Kostaričané | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Možná i proto, že si k tréninkům vybrali místo, kde fotbalová genialita visí ve vzduchu.

Kostaričané si pronajali království. Na první pohled jde o tuctový stadion, ale uvnitř oprýskaných bílých zdí skoro dvě desetiletí sledovali fanoušci místního FC Santos umění fotbalového krále.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na stadionu FC Santos natáčel Jan Kaliba

„Tohle není jenom Pelého nebo Neymarův stadion. Historie Santosu je plná skvělých hráčů. Tamhle v rohu uvidíte celé tablo s našimi fotbalisty, kteří hráli za Brazílii na světových šampionátech,“ říká mi zaměstnankyně FC Santos Larissa.

Na rozdíl od tribun je i během kostarického pobytu na stadionu stále přístupné klubové muzeum, které je nově o něco chudší.

„V centru města teď v půlce června otevřeli přímo Pelého osobní muzeum, takže nám z klubového muzea sebrali skoro všechny předměty, které s králem fotbalu souvisejí. Ale Pelého duch je na tomhle stadionu stále, až do loňska jsme třeba měli původní šatny z padesátých let, nic se tam do té doby neměnilo,“ podotýká Larissa.

Pro omšelé tribuny to platí pořád, z nich doby Pelého slávy stále ještě spolehlivě čiší. A Pelé je tu i teď naprosto nepřehlédnutelný, protože je čestným prezidentem FC Santos.

Do města se stále vrací, v sousedním Guarujá má dům a klub ho vcelku logicky využívá také k marketingovým účelům. Zvenčí visí na stěně stadionu obří reklama, na které král fotbalu láká fanoušky svého klubu, aby si předplatili členství.

Pelé láká fanoušky FC Santos k zakoupení členství | Foto: Jan Kaliba

Kostarika podruhé v osmifinále

Reprezentanti Kostariky si tu předplatili tréninkový kemp a Pelého fotbalovost jako by měli v ceně.

„Ocitli jsme se ve skupině smrti, se soupeři, kteří se už aspoň jednou stali mistry světa. Nikdy by nás to nenapadlo, ale najednou jsme před nimi první a každý teď ví, co Kostaričani dovedou. Moc si vážíme toho, co jsme dokázali, je to pro nás velká výsada a příležitost,“ pochvaluje si Bryan Ruiz nečekaný úspěch.

Kostarika překvapila Itálii a je prvním postupujícím ze skupiny D

Číst článek

Díky němu dostali lidé v jeho zemi jeden den volna, aby mohli slavit. Ruiz se už může se spoluhráči chystat na nedělní osmifinále, ve kterém si Kostaričané zahrají na mistrovství světa teprve podruhé v historii.

V roce 1990 v něm vypadli po hattricku Tomáše Skuhravého s Československem.

Jan Kaliba, Petr Hašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme