Průzkum pro ČRo: Češi chtějí levnější pivo, zdražení cigaret většině nevadí

Vládní koalice chce na mimořádné schůzi Sněmovny příští týden prosadit zvýšení spotřební daně na cigarety. U piva by ji chtěl ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL naopak snížit. V obou momentech se přitom politici trefili do nálady Čechů. Většina z nich totiž se zdražením cigaret a zlevněním piva souhlasí. Vyplývá to z průzkumu, který pro Český rozhlas zpracovala společnost Median.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cigarety, kouření, tabák (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

S navrženým zdražením krabičky cigaret o čtyři koruny v průzkumu souhlasilo 54 procent dotázaných.

Proti jsou podle Blanky Vančurové z agentury Median nejčastěji muži, lidé s nižším vzděláním a pochopitelně pravidelní kuřáci.

„Se zvýšením daně na cigarety souhlasí slabě nadpoloviční většina dotázaných, není to naprostá většina. Souhlas je vyšší u nekuřáků. Ale překvapilo nás, že i mezi kuřáky souhlasí se zvýšením pětina dotázaných,“ říká Vančurová.

Nové vládní návrhy zákonů, Bleskový výzkum (CAPI) - Zvýšení spotřební daně na cigarety | Foto: Median

Snížení ceny piva má ještě větší podporu. Přejí si ho dokonce čtyři pětiny Čechů. A to i ti, kteří pivo vůbec nepijí.

„Se snížením spotřební daně, která by vedla ke snížení ceny piva, souhlasí i ti, kteří nepijí pivo. Řekla bych, že proto, že ho všichni považují za národní nápoj, a všichni vnímají, že je příliš drahý,“ vysvětluje socioložka Vančurová.

Nové vládní návrhy zákonů, Bleskový výzkum (CAPI) - Snížení spotřební daně na pivo | Foto: Median

Vládou navržené zdražení cigaret již prošlo prvním čtením ve Sněmovně. Uvítala by ho i Eva Králíková, která vede Centrum pro závislé na tabáku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výsledcích průzkumu společnost Median informují redaktoři Antonín Viktora a Martin Karlík

„Na tabák jsou zejména citliví mladí lidé a děti, které začínají kouřit. Takže jsem určitě pro a je to určitě krok dobrým směrem,“ říká Králíková.

O snížení spotřební daně z piva zatím uvažuje jen ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL. Chtěl by ji vrátit na úroveň před rokem 2010.

„Tehdy došlo k nějakému mírnému zvýšení spotřební daně a došlo také k docela zásadnímu snížení příjmu daně právnických osob – pivovarů."

"Od té doby dochází ke snižování výroby piva, k úbytku pracovních míst v pivovarnictví a návazně v celém sektoru restauratérství. Takže ten krok měl více negativních důsledků než těch pozitivních,“ objasňuje Jurečka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Socioložka Blanka Vančurová, která průzkum zpracovávala, mluvila v Ranním interview Radiožurnálu

Zatímco u cigaret spotřební daň přímo ovlivňuje cenu, u piva tomu tak není. Jak upozorňuje agrární analytik Petr Havel, na koncovou cena piva v obchodech a restauracích nemá spotřební daň příliš velký vliv.

„Teoreticky, ale ne automaticky, se při snížení spotřební daně sníží cena piva. Je to asi padesátník na půllitru,“ poznamenává Havel.

Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD ale uvedl, že vláda se snížením této spotřební daně nepočítá - podle něj není zajištěno, že by tím klesla i cena piva. Dalším důvodem je schodek státního rozpočtu.

Ministr Jurečka zmínil i úvahu o snížení spotřební daně na pohonné hmoty. O všem chce ale nejprve jednat na resortu financí.

Nové vládní návrhy zákonů, Bleskový výzkum (CAPI) - Metodologie výzkumu | Foto: Median

Nové vládní návrhy zákonů, Bleskový výzkum (CAPI) - Struktura vzorku | Foto: Median

Martin Karlík, Antonín Viktora Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme