Nezaměstnanost v České republice ve druhém čtvrtletí meziročně klesla

Podle aktuálních údajů Českého statistického úřadu v České republice klesla míra nezaměstnanosti na 6,1 procenta. Na domácím pracovním trhu se také lépe než jinde v Evropské unii prosazují cizinci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad práce

Úřad práce | Foto: Filip Jandourek

Obecná míra nezaměstnanosti ve druhém čtvrtletí byla 6,1 procenta. To je o 7 desetin méně než ve stejném období loni. Tento údaj měří podíl nezaměstnaných k pracovní síle, tj. součtu zaměstnaných a nezaměstnaných a to ve věkové skupině 15 až 64 let.

Bez práce bylo 318 tisíc lidí, z toho 170 tisíc žen. Snižuje se i počet dlouhodobě nezaměstnaných. Rok a více je bez práce 138 tisíc. Podíl dlouhodobě nezaměstnaných z celkového počtu nezaměstnaných osob byl 43,2 %. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nezaměstnanost probíraly Patricie Strouhalová a Jitka Hanžlová

Za zlepšením situace stojí ekonomické oživení. Podniky nabírají nové lidi, je tu i několik nových investic. V létě se také projevují sezonní zaměstnání. Jak v zemědělství, tak ve stavebnictví a ve službách. Především restaurace a hotely nebo třeba kempy nabízí krátkodobou práci.

Podle dat Eurostatu patří Česká republika mezi pouhé čtyři země, kde je zaměstnanost vyšší u cizinců než u občanů státu. Zatímco v průměru Evropské unie je míra zaměstnanosti místních téměř 70 procent a míra zaměstnanosti cizinců 56 procent, v České republice je poměr opačný.

Míra zaměstnanosti místních byla 72,4 procenta a míra zaměstnanosti cizinců ze zemí mimo unii dosáhla 79 a půl procenta.

Svědčí to o tom, že jestliže do ČR cizinci jezdí za prací, pak také pracují a z velké části zaměstnání získají. A také se z toho dá usuzovat, že jsou druhy práce, které místní dělat nechtějí, ale cizinci je ochotně vezmou.

Největší rozdíl mezi zaměstnaností cizinců ze zemí mimo EU a domácími obyvateli je ve Švédsku. Zaměstnanost místních obyvatel tam činí 81,3 procenta, zaměstnanost obyvatel ze zemí mimo EU pak 50,2 procenta. Vysoký rozdíl je také v Belgii, Nizozemsku, Francii, Finsku a Německu.

Vývoj zaměstnanosti v ČR od roku 1993 | Foto: ČTK

Jitka Hanžlová, Patricie Strouhalová, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme