Nezaměstnanost v České republice ve druhém čtvrtletí meziročně klesla
Podle aktuálních údajů Českého statistického úřadu v České republice klesla míra nezaměstnanosti na 6,1 procenta. Na domácím pracovním trhu se také lépe než jinde v Evropské unii prosazují cizinci.
Obecná míra nezaměstnanosti ve druhém čtvrtletí byla 6,1 procenta. To je o 7 desetin méně než ve stejném období loni. Tento údaj měří podíl nezaměstnaných k pracovní síle, tj. součtu zaměstnaných a nezaměstnaných a to ve věkové skupině 15 až 64 let.
Bez práce bylo 318 tisíc lidí, z toho 170 tisíc žen. Snižuje se i počet dlouhodobě nezaměstnaných. Rok a více je bez práce 138 tisíc. Podíl dlouhodobě nezaměstnaných z celkového počtu nezaměstnaných osob byl 43,2 %. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu.
Za zlepšením situace stojí ekonomické oživení. Podniky nabírají nové lidi, je tu i několik nových investic. V létě se také projevují sezonní zaměstnání. Jak v zemědělství, tak ve stavebnictví a ve službách. Především restaurace a hotely nebo třeba kempy nabízí krátkodobou práci.
Podle dat Eurostatu patří Česká republika mezi pouhé čtyři země, kde je zaměstnanost vyšší u cizinců než u občanů státu. Zatímco v průměru Evropské unie je míra zaměstnanosti místních téměř 70 procent a míra zaměstnanosti cizinců 56 procent, v České republice je poměr opačný.
Míra zaměstnanosti místních byla 72,4 procenta a míra zaměstnanosti cizinců ze zemí mimo unii dosáhla 79 a půl procenta.
Svědčí to o tom, že jestliže do ČR cizinci jezdí za prací, pak také pracují a z velké části zaměstnání získají. A také se z toho dá usuzovat, že jsou druhy práce, které místní dělat nechtějí, ale cizinci je ochotně vezmou.
Největší rozdíl mezi zaměstnaností cizinců ze zemí mimo EU a domácími obyvateli je ve Švédsku. Zaměstnanost místních obyvatel tam činí 81,3 procenta, zaměstnanost obyvatel ze zemí mimo EU pak 50,2 procenta. Vysoký rozdíl je také v Belgii, Nizozemsku, Francii, Finsku a Německu.