Najít práci ve středních Čechách je stále velmi obtížné, nezaměstnanost ale neroste

Na jedno volné pracovní místo čeká ve středních Čechách devět lidí. Nezaměstnanost však zůstala v červenci na úrovni 6,4 procenta. Oproti červnu tak pracovní trh zaznamenal jen malý nárůst lidí hledajících zaměstnání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Metaři v ulicích Pardubic | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

Nejvyšší nezaměstnanost hlásili analytici na konci července z Kladenska, konkrétně se jednalo o 8,6 procenta. Velmi těžko se práce hledá také na Příbramsku a třetí nejvyšší nezaměstnanost v kraji pak hlásilo Kolínsko.

Naopak nejméně lidí bez uplatnění žije v okolí Prahy. Praha-východ s 3,4 procenta je dokonce z celorepublikového pohledu oblastí s nejnižší nezaměstnaností. Dobře na tom je i Mladoboleslavsko.

Bez zaměstnání jsou nejčastěji lidé s nízkou kvalifikací, se základním a středním odborným vzděláním a výučním listem. Dále pak mladí do 30 let a lidé bez práce nad 50 let. Pokud jde o profesní složení, převažují pracovníci ve službách, prodeji a administrativě, ale i automechanici, číšníci, servírky nebo řidiči.

Nezaměstnanost v České republice ve druhém čtvrtletí meziročně klesla

Číst článek

V červenci se v evidencích nezaměstnaných začali objevovat i učitelé nebo vychovatelé. Tato situace nastává každoročně, kdy na úřady práce začátkem prázdnin přijdou kantoři, kterým zaměstnavatelé uzavírají smlouvu na dobu určitou a v době školního volna jsou pak tito lidé bez práce.

Problém s hledáním práce mají také čerství absolventi škol, ti už se objevují v evidencích a výši nezaměstnanosti ovlivňují. Zatím ale nejde o žádný nápor. Nejvíc uchazečů o práci z řad absolventů škol očekávají zaměstnanci pracovních úřadů tradičně až začátkem září.

K nižší nezaměstnanosti každoročně přispívají i takzvané sezonní práce. Například práce v zemědělství a stavebnictví přes léto nabízí mnoho možností. V kurzu jsou ale i ‚veřejně prospěšné práce‘, které jsou populární hlavně u obcí.

Nejčastěji zaměstnavatelé krátkodobě najímají uchazeče na úklid veřejných prostranství, údržbu zeleně nebo na administrativní práce. Díky tomu se daří sehnat, byť třeba jen na pár měsíců, uplatnění i pro dlouhodobě nezaměstnané.

Červencová míra nezaměstnanosti v okresech ČR | Foto: Český rozhlas

Michal Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme