Česko hledá nové trhy pro vývoz. Náhradou za Rusko by mohla být i Latinská Amerika

České firmy, které vyvážejí do Ruska, se dozvěděly, jestli se jich týkají protiruské sankce přijaté Evropskou unií. Na schůzce, kterou pořádalo ministerstvo průmyslu a obchodu, se sešla více než stovka podniků z celé republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo průmyslu a obchodu | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Tržby českých exportérů vyvážejících do Ruska by v důsledku sankcí mohly klesnout až o 2,2 miliardy korun. Unijní sankce cílí hlavně na vojenský průmysl, finanční trh a vývoz zboží a technologií dvojího užití.

„Obchodujeme s Ruskem, máme tam zákazníky a budeme minimálně muset složitými způsoby řešit získání exportního povolení a dokazování, že naše stroje budou použity v civilním sektoru,“ říká například Pavel Holík, obchodní zástupce firmy Trimil, která vyrábí obráběcí stroje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O schůzce exportérů na ministerstvu průmyslu informovala redaktorka Zuzana Švejdová

Vývozci zboží a technologií dvojího užití totiž musí žádat o povolení Licenční správu ministerstva průmyslu a obchodu. Na Finanční analytický útvar ministerstva financí se zase musí obracet exportéři citlivých technologií pro ropné odvětví.

„Pokud bude u zboží dvojího užití prokázáno konečné vojenské použití, budeme se řídit sankcí a bude takovýto vývoz zakázán. V případě vojenského materiálu jsou veškeré tyto technologie, respektive služby s tím spojené, při vývozu na základě smluv po 1. 8. 2014 zakazovány,“ vysvětluje Pavel Balihar z licenční správy.

Ministerstva průmyslu a obchodu a financí kvůli sankcím zveřejnila i návod pro vývozce do Ruska. Exportéři se navíc můžou informovat na zelené lince, na kterou už denně volají desítky podnikatelů. Primárním cílem je teď zajistit nové trhy, které nahradí Rusko.

Speciální zelená linka ministerstva průmyslu a obchodu pro vývozce má číslo 800 133 331.

„Pro zemědělce, tak tam je třeba velká poptávka z Číny, Vietnamu, z dalších zemí bývalého Sovětského svazu. U průmyslových podniků je to třeba právě Kazachstán. A jeden z trhů, který jsme kdysi dávno vyklidili, byla Latinská Amerika. Toto můžou být teritoria, na která se zaměříme,“ přibližuje státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

Na alternativní trhy se zaměří například společnost Adast Systems, která do Ruska vyváží stojany na benzinové pumpy. „Budeme vyvážet zase na jiné teritoria. Museli bychom zkusit, já nevím, Blízký východ, západní Evropu, Jižní Ameriku. Prostě zbytek světa,“ popisuje obchodní manažer firmy Pavel Bazgier.

O možných kompenzacích se bude mluvit za týden

Už příští týden se sejdou exportéři znovu, tentokrát pod záštitou ministerstva financí. Tady už by měli projednat nové možnosti, ale také případné kompenzace.

Ruská vláda minulý týden v reakci na přijaté sankce zakázala dovoz řady zemědělských produktů. Na seznamu je ovoce, zelenina, maso včetně ryb, mořských plodů, masné výrobky, mléko a také mléčné výrobky ze Spojených států, Evropské unie, Austrálie, Kanady a Norska.

Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme