Americké letouny znovu zaútočily na islamisty v severním Iráku
Americké letectvo rozšířilo operaci v severním Iráku, podniklo další údery na pozice sunnitských ozbrojenců z hnutí Islámský stát. Podle prezidenta Baracka Obamy armáda jedná na žádost irácké vlády ve snaze ochránit irácké obyvatelstvo před islamisty, kteří tento týden dobyli další města v severoiráckém Kurdistánu. Desetitisíce lidí jsou na útěku.
Pentagon potvrdil druhou vlnu útoků na síly sunnitských ozbrojenců nedaleko města Irbíl v severním Iráku. Stíhací letouny bombardovaly konvoj hnutí Islámský stát, bezpilotní letoun zaútočil na minometné pozice ozbrojenců. Do boje v Iráku se Spojené státy vrátily poprvé od roku 2011.
Americké ministerstvo obrany zveřejnilo záběry stíhaček F/A-18 Super Hornet, startujících k útokům z letecké lodi USS George H.W.Bush v Perském zálivu.
Při úderech přišlo o život několik militantů. Stíhačky při prvních útocích shodily laserem naváděné bomby na dělostřelectvo povstalců, které ostřelovalo kurdské síly bránící město Irbíl.
O plánech americké armády v Íráku informovala z Washingtonu zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová
Mluvčí Bílého domu Josh Earnest potvrdil, že operace nemá stanovené konečné datum. O dalším průběhu se Spojené státy rozhodnou podle vývoje bezpečnostní situace v zemi. Earnest zároveň uvedl, že Washington zvažuje další podporu kurdské armády, která se snaží postup ozbrojenců zastavit.
Sunnitští bojovníci dobyli v posledních dnech několik severoiráckých měst, kontrolu získali i nad největší iráckou vodní přehradou.
Odpověď Spojených států, které se až dosud zdráhaly zapojit letectvo do útoků, rozpoutala humanitární krize na severu Iráku, kde před bojovníky prchají desetitisíce příslušníků náboženských menšin - křesťanů a jezídů. OSN se pro ně snaží vybudovat humanitární koridor.
Americká veřejnost, unavená roky vojenského angažmá v Iráku a Afgánistánu, útoky přijímá rozporuplně.
„Jsem naprosto proti útokům. Na jednu stranu tleskám humanitární pomoci, ale Bushova administrativa nás uvrhla do noční můry, ze které se nemůžeme probudit. Je mi prezidenta Obamy líto, ale myslím, že podniká špatné kroky," řekla jedna z oslovených Američanek.
Mnozí američtí zákonodárci naopak rozhodnutí Baracka Obamy přivítali. Někteří ale kritizují nedostatek dlouhodobé strategie, jak postupovat v Iráku v boji proti sunnitským extremistům dál.
Česko zvažuje dodávky zbraní Kurdům
Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka z ČSSD Česká republika možná dodá zbraně kurdským jednotkám na severu Iráku a zvažuje i humanitární pomoc.
„Poslední vývoj ukázal, že vojáci z hnutí Islámský stát se dostali k velice moderním zbraním v Mosulu. Druhý faktor je, že se součástí toho stávají i bývalí generálové Saddáma Husajna,“ řekl Zaorálek v České televizi.
Kurdové podle Zaorálka nemají prostředky, jak se bránit útokům radikálů.
Ministr zahraničí také upozornil na to, že vojenský zásah v Iráku by měl mít mandát Rady bezpečnosti OSN, která by situaci na severu země měla řešit.
„Já se domnívám, že ta situace je opravdu tak vážná, že bych také uvítal, kdyby stálí i nestálí členové Rady bezpečnosti se tím zabývali,“ zdůvodnil.
Aktuální letecké útoky Spojených států proti islámským radikálům ale Zaorálek schvaluje. Jsou podle něj nutné kvůli tamní humanitární situaci.