Bavorská CSU trvá na zavedení mýtného pro cizince, platit by mělo od roku 2016
Na všech německých silnicích se bude platit mýtné. Na tom nadále trvá bavorská CSU. Její premiér Horst Seehofer to uvedl v rozhovoru pro německou televizi s tím, že na zavedení mýtného by se mělo pracovat už letos na podzim.
Ve vládnoucí koalici nemělo mýtné plnou podporu. Bavorským konzervativcům se ale podařilo začlenit tento bod do koaliční smlouvy a na tu se nyní Horst Seehofer odvolává.
Mýto na německých silnicích mají platit pouze cizinci. Kritici mýtného argumentují tím, že stát od řidičů vybere dostatek peněz, ale jen zlomek toho investuje do oprav silnic.
Příhraniční obce se obávají, že k nim kvůli tomu bude jezdit méně lidí z Čech a Rakouska, protože se jim nevyplatí jezdit do Německa za nákupy.
Roční známka by průměrně stála 88 eur (zhruba 2400 Kč) – cena by se lišila podle stáří vozu a objemu motoru. Majitelům aut registrovaných v Německu by se o cenu známky snížila daň z vlastnictví motorového vozidla. Pro zahraniční řidiče by měly být k dispozici i desetidenní a dvouměsíční známky.
A nesouhlasí ani ekologové, podle kterých je zavedení poplatku motivované čistě hospodářsky a neomezí individuální automobilovou dopravu.
Obavy mají také provozovatelé lyžařského areálu na Velkém Javoru. Podle nich by mohlo zpoplatnění silnic odradit lyžaře, kteří v zimě do areálu každý den dojíždějí z hotelů na české straně hranice.
Podle předběžných plánů by mělo mýtné pro osobní auta platit v Německu od roku 2016.