OBRAZEM: Před budovou ČRo se mluvilo o srpnu 1968, potřebě svobodných médií i o Ukrajině
O srpnu 1968, ale i o současném konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou, se mluvilo při dnešní vzpomínkové akci před budovou Českého rozhlasu. Od vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa dnes uplynulo 46 let.
Projevy byly místy až trochu nezvykle osobní. Například místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD) vzpomínala na proměnu atmosféry, kterou srpen 1968 přinesl.
Na invazi i rozhovory, které o ní vedl s otcem, zavzpomínal i velvyslanec Slovenské republiky Peter Weiss, v době vpádu vojsk šestnáctiletý. Ten označil 21. srpen 1968 za jeden z „nejčernějších dnů“ československé historie.
Letos v projevech opakovaně zazněly i narážky na dění na Ukrajině. „Ruské tanky v tuto chvíli opět porušují suverenitu jedné evropské země,“ uvedl ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).
A o neoznačených ruských vojácích na Krymu mluvil i pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09).
Kromě výše zmiňovaných s projevem vystoupili také generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan a předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD).
Místo setkání před budovou rozhlasu není náhodné. Československý rozhlas byl hlavním zdrojem informací o postupu vojsk i o tom, že okupanti internovali československé politiky.
Když chtěli vojáci budovu obsadit a vysílání zastavit, narazili na tvrdý odpor asi pěti set lidí, kteří přišli rozhlas bránit.
Na Vinohradské třídě tehdy vznikla barikáda ze dvou autobusů, převrácené tramvaje a také z dlažebních kostek. Když ji okupanti chtěli prorazit tanky, obránci jim proráželi nádrže s naftou a stroje zapalovali.
Rozhlas tou dobou stále vysílal, což dokumentují i archivní záznamy z dopoledne 21. srpna 1968, které dnes také zazněly – za hlasem Jiřího Dienstbiera staršího či Věry Šťovíčkové je slyšet v pozadí střelba. Odpoledne už okupanti rozhlas dobyli.
Dnešnímu aktu s projevy a položením věnců k památníku obětí bojů o rozhlas přihlíželo asi 50 lidí včetně gymnastky Věry Čáslavské, jedné z ikon Pražského jara, kterou přítomní přivítali potleskem.