WADA se chystá odtajnit zprávu o dopingu Rusů v Soči. Může doporučit vyloučení Ruska z her

Mezinárodní antidopingová agentura WADA by dnes měla veřejnost informovat, jak to doopravdy bylo s dopingovými testy a vzorky během zimní olympiády v ruském Soči před dvěma lety. Podle prvních zpráv z vyšetřování nezávislé komise docházelo ve spolupráci s tajnými agenty pověřenými státem k manipulaci se vzorky, aby nedošlo k ohlášení pozitivních výsledků vzorků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Doping (ilustrační foto) | Foto: Anna Kottová | Zdroj: Český rozhlas

Nové informace přináší třetí část vyšetřování nezávislé komise ustanovené Mezinárodní antidopingovou agenturou a vedené Richardem McLarenem o prošetřování uchovaných vzorků z předchozích olympiád.

Došlo už na zpětné testování vzorků medailistů z her v Pekingu i Londýně. A nyní se má dopingový skandál týkat manipulací se vzorky ruských sportovců na zimních olympijských hrách 2014 v Soči.

Nová kauza souvisí se starými problémy Rusů

Navíc se zdá, že nová zjištění mají souvislost s předchozími ruskými skandály. Na jaře totiž Grigorij Rodčenkov, bývalý vedoucí ruské dopingové pobočky, začal s vyšetřovateli spolupracovat a řekl, že jen plnil rozkazy nadřízených z Kremlu. Mělo jít třeba o výměny moči, kterou odevzdali ruští sportovci za tu prokazatelně čistou.

Vysocí ruští představitelé to ale odmítli. Podle prvních informací by ale důkazy měla přinést dnešní zpráva a zvýšit tlak na vyloučení celého Ruska z mezinárodních soutěží, včetně olympiády v Riu.

I tentokrát má totiž jít o součást státem podporovaného dopingového programu - tak jak to bylo už dříve prokázáno u ruských atletů a vzpěračů. O zákaz startu Rusů na hrách už před dnešním zveřejněním zprávy dokonce předsedu MOV Thomase Bacha žádalo několik národních antidopingových agentur.

Udělala to i předsedkyně komise sportovců při WADA Beckie Scottová. Bývalá běžkyně na lyžích má mimochodem s ruským dopingem osobní zkušenost. Zlato z kombinace z olympiády v Salt Lake City dostala až po diskvalifikaci dopujících Rusek Danilovové a Lazutinové.

Rusové doufají, že nebudou z her v Riu vyloučeni

Přesto se nedá zcela předvídat, jak se MOV v případě doporučení na vyloučení Rusů z olympiády v Riu zachová. Šéf MOV Thomas Bach totiž nejprve v květnu vyhlásil politiku nulové tolerance, minulý měsíc už byl ale diplomatičtější a Ruský olympijský výbor proti výrokům Rodčenka bránil.

A na to spoléhá i ruský ministr sportu Vitali Mutko, kterého doporučení WADA příliš nezajímá. Rozhodovat o ruském osudu totiž bude opravdu až Mezinárodní olympijský výbor a jednotlivé sportovní federace.

Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme