Izrael vzdor příměří útočil na Gazu. Šlo prý o odvetu za palestinské rakety

Izraelské letectvo v noci na dnešek i přes prodloužení příměří mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás provedlo čtyři nálety v Pásmu Gazy. Podle izraelské armády jde o reakci na předchozí odpálení šesti raket z palestinského Pásma Gazy na izraelské území. O útocích informovala agentura AFP.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stopy po raketách vypálených 13. srpna před vypršením izraelsko-palestinského příměří z Pásma Gazy na Izrael | Zdroj: Reuters

Zdroj z palestinského ministerstva vnitra uvedl, že izraelské letectvo provedlo čtyři letecké útoky. Izraelská armáda potvrdila, že zasáhla „teroristické cíle“ v Pásmu Gazy. Ministerstvo obrany oznámilo, že od večera mířilo na izraelské území osm raket.

Izraelci zaútočili vzdor zprávám o novém pětidenním příměří dohodnutém v egyptské Káhiře.

Podle nich jde o reakci na palestinský útok, k němuž došlo necelé dvě hodiny před vypršením předchozího třídenního příměří, jehož platnost vypršela včera ve 23 hodin SEČ.

Izrael a Palestina se v Káhiře údajně dohodly na prodloužení příměří

Číst článek

Mluvčí Hamásu však bezprostředně po včerejším incidentu tvrdil, že z palestinského území žádné rakety odpálené nebyly.

I nadále budou pokračovat vyjednávání mezi oběma stranami. Týmy vyjednavačů nyní přijely domů na konzultace, brzy se ale vrátí zpět do Káhiry. Podle palestinské strany je "dohoda blízko". Izraelci dosavadní průběh jednání zatím vůbec nekomentovali. Pro Hamás je klíčové ukončení blokády Gazy, Izrael zase požaduje demilitarizaci oblasti.

Současný konflikt mezi Izraelem a Gazou začal před víc než měsícem. Zahynuly při něm téměř dva tisíce Palestinců, většinou civilistů, a skoro 70 Izraelců.

ČTK, Jaromír Marek, Jan Prokeš, kap, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme