Akvapark i jízda metrem, to jsou české zážitky dětí z makedonské SOS vesničky

Své možná nejlepší prázdniny zažila skupina dětí z SOS dětské vesničky z makedonského Skopje. Do Česka malí turisté přijeli i se svými adoptivními maminkami. Ty řadě dětí pomáhají vyrovnat se s traumatizujícími zážitky z dřívějšího života.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Akvapark | Foto: Josef Šmejkal

„Je tu nádherně. Z měst, která jsme navštívili, se mi nejvíc líbí Praha. Užil jsem si hlavně akvapark, tam nám čas utíkal hodně rychle," říká sedmnáctiletý Alexander, zatímco se zájmem pozoruje, jak se v okénkách pražského orloje střídají apoštolové.

Společně s Alexandrem přijelo do Česka dalších 35 dětí z makedonské SOS vesničky, jejich náhradní matky a ředitelka SOS vesničky ve Skopje Violeta Georgievska. Energická dáma neskrývá svoji vděčnost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Návštěvu dětí z makedonské SOS vesničky v Česku shrnuje Tea Parkanová

„Naše děti se do zahraničí často nedostanou. Výlet, jako je tenhle, jsme ještě nezažili, nic podobného pro nás ještě nikdo nezorganizoval. Odvezeme si odsud spoustu krásných vzpomínek," říká Violeta Georgievska.

Zájezd připravili členové občanského sdružení Lastavica. Jsou to z velké části lidé, kteří pocházejí ze zemí bývalé Jugoslávie a dnes žijí v Česku. Humanitární činnost je podle předsedy Lastavici, Edy Jaganjaca jedním z pilířů organizace.

„Spolupracujeme s SOS dětskými vesničkami, které fungují na území bývalé Jugoslávie. Je jich celkem šest. Letos je na návštěvě pátá, takže příští rok tenhle cyklus uzavřeme. V programu bychom ale chtěli pokračovat dál a každý rok přivézt skupinu deseti dětí z každé vesničky, aby se tady v Praze spolu mohly seznámit a – doufám že – i skamarádit," vysvětluje Edo Jaganjac.

Nabitý program vrcholí obědem v centru Prahy.

„Jsme trochu unavení, ale naprosto spokojení. Být tady - to je pro nás všechny opravdu výjimečný zážitek," raduje se Mirjana, jedna z SOS maminek.

SOS vesničky dětem pomáhají zakotvit v nové, harmonické rodině. Na radovánky, jako je cestování, ale organizace sama neušetří. Organizace týdenního výletu pro děti ze Skopje se proto letos ujalo občanské sdružení Lastavica.

Mirjana navštívila společně s ostatními Plzeň, grilovala v pražské Stromovce, podívala se na Karlštejn i do trojské zoologické zahrady. Osmnáctiletému Andželkovi zase učarovala česká železniční doprava.

„V Makedonii nemáme metro ani tramvaje, jen staré vlaky. Tady je to všechno tak hezké, nové - to mě prostě fascinuje. A muzeum s maketami vlaků a lokomotiv? Jestli ještě někdy pojedu do Prahy, tak se do něj rozhodně podívám znova," těší se Andželko.

Z pražského metra byli nadšení nejen mladší chlapci, ale také dívky.

„Pro nás je to každodenní, že jezdíme metrem. Ale když se podíváte na dítě, že mu stačí tak málo, že je šťastné, že se projelo metrem, tak to byl ten nejhezčí zážitek," říká zjevně dojatá Ružica Zafirovská z makedonské ambasády v Praze, která se školáky ze Skopje strávila celý den.

Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme