Epidemie nabírá na síle, řekl Vojtěch. Modely statistiků hovoří až o 70 000 případů do konce září

Epidemiologická situace v České republice není dobrá. Ve čtvrtek to na tiskové konferenci oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Resort proto kromě omezení prodeje lístků na akce oznámil nová opatření. Od pátku musí žáci druhého stupně a starší nosit roušky ve škole pořád. Taky se plošně zavádí zákaz provozu stravovacích služeb od půlnoci do šesti do rána.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 13:55 17. 9. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Semafor pro okresy v České republice od 8. do 14. září 2020

Semafor pro okresy v České republice od 8. do 14. září 2020 | Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

„Od zítřka bude povinné mít nasazenou roušku ve všech prostorách škol od druhého stupně výše, a to včetně tříd a nejen ve společných prostorech,“ oznámil ve čtvrtek Vojtěch. „Chceme tím předejít tomu, aby byly školy paralyzovány. Pokud budou žáci i kantoři opatření dodržovat, můžeme předejít karanténám celých tříd nebo učitelského sboru.“

Maďar: Musí se zavést represivní protiepidemická opatření, jinak budeme dál sklouzávat po šikmé ploše

Číst článek

Nová opatření se také týkají hospod, diskoték, barů a klubů. „Od půlnoci z pátka na sobotu zakazujeme provoz stravovacích služeb mezi půlnocí a šestou hodinou ranní,“ dodal Vojtěch.

Ve středu oznámilo ministerstvo omezení počtu návštěvníků na vnitřních hromadných akcích. Akcí ke stání se nesmí účastnit více než deset lidi, akce k sezení musí mít přesně určená místa. Do restaurací a barů smí jen tolik lidí, kolik v nich mají míst k sezení.

Důvodem ke zpřísnění opatření je aktuální epidemická situace. „Ta není dobrá a epidemie nabírá na síle. Pokud se nezačneme chovat tak, jak je nutné, a nezačneme dodržovat opatření, situace se může ještě zhoršit,“ vysvětlil ministr zdravotnictví.

Text pokračuje pod online reportáží.

Online reportáž

  • Itálie

    PAPEŽ V ASSISI. Papež František v sobotu poprvé od doby, kdy Itálie začala zavádět opatření proti šíření koronaviru, opustil Řím. Vydal se do středoitalského regionu Umbrie, kde ve městě Assisi, v kryptě, kde je pohřben svatý František, podepsal svou poslední encykliku. Ta se nazývá Fratelli Tutti (Bratři všichni) a bude zveřejněna v neděli. Zabývá se solidaritou mezi lidmi ve světě po pandemii.

  • USA

    PREZIDENT USA. Americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, který se nakazil koronavirem, se daří velmi dobře, nepotřebuje kyslíkovou léčbu a nemá horečku. V sobotu to před vojenskou nemocnicí, kde je šéf Bílého domu hospitalizovaný, uvedl jeho ošetřující lékař Sean Conley. Více v článku .

  • Francie

    TÉMĚŘ 17 000 NOVÝCH PŘÍPADŮ. Francie v sobotu ohlásila rekordní počet nově nakažených koronavirem za uplynulých 24 hodin, téměř 17 000 lidí. Úhrnný počet infikovaných ve Francii, kde žije bezmála 67 milionů lidí, stoupl o 16 972 nově nakažených na 606 625 případů. Počet mrtvých pacientů s nemocí covid-19 vzrostl o 49 na 32 198.

  • Česko

    SOBOTA. K sobotnímu podvečeru v Česku přibylo 1425 nakažených, to je zhruba o 330 méně než ve stejnou dobu v pátek. Aktuálně nemocných je 43 475 lidí. Počet zemřelých s koronavirem od začátku epidemie v zemi překročil 700, v sobotu zatím zemřeli čtyři.

  • Česko

    DOPOČÍTÁVÁNÍ HLASŮ VE VOLBÁCH. Zveřejnění výsledků krajských a senátních voleb dnes vázne podle údajů na volebním webu na zpracování hlasů od voličů, kteří jsou či byli v karanténě kvůli koronaviru. Například na Příbramsku kvůli tomu není zřejmé, zda do finále postoupí kandidát ODS, nebo ČSSD. Dělí je 22 hlasů. 

  • Velká Británie

    KORONAVIRUS VE VELKÉ BRITÁNII. Velká Británie hlásí podle agentury Reuters za sobotu 12 872 nově nakažených koronavirem. Je to téměř dvojnásobný nárůst oproti předchozímu dni, kdy evidovala 6968 případů. Důvodem mohou být technické problémy vládního webu, kvůli kterým se zveřejnění případů zpozdilo.

  • DEMONSTRACE V IZRAELI. Tisíce Izraelců dnes vyšly protestovat do ulic, přestože parlament tento týden schválil vládní nařízení, které v rámci protikoronavirových opatření omezuje protivládní demonstrace. Informovala o tom agentura Reuters.


    Foto: REUTERS/Ammar Awad

  • USA

    TRUMPŮV SPOLUPRACOVNÍK V NEMOCNICI. Bývalý guvernér amerického státu New Jersey Chris Christie, který má koronavirovou infekci, v sobotu oznámil, že pro jistotu odjel do nemocnice. Dnes o tom informují agentury. Christie je dalším spolupracovníkem prezidenta Donalda Trumpa, který se nakazil koronavirem.

  • NÁRŮST PŘÍPADŮ V IRSKU. V Irsku zaznamenává místní ministerstvo zdravotnictví výrazný nárůst nových potvrzených případů nákazy covid-19, informuje agentura Reuters . V sobotu jejich denní přírůstek (613 případů) dosahoval nejvyššího přírůstku od konce dubna. Nemoci podlehlo dalších 10 osob, čímž se celkový počet obětí v Irsku zvýšil na 1810.

    Země podobně jako řada dalších v Evropě znovu zpřísnila opatření. Ta se týkají zejména uzavření vnitřních prostorů restaurací nebo zákaz cestování z a do hlavního města Dublin.

  • USA

    TRUMP SE CÍTÍ MNOHEM LÉPE. Americký prezident Donald Trump, který je s koronavirem v nemocnici, ve videu zveřejněném na twitteru řekl, že příští dny budou opravdovou zkouškou. Připustil, že když do nemocnice přijel, nebylo mu moc dobře, nyní se ale prý cítí mnohem lépe.

    „Uvidíme, co se bude dít v několika příštích dnech,“ řekl unaveně působící Trump na videu pořízeném v pracovně, kde seděl za stolem, oblečený v saku a košili bez kravaty.

  • Česko

    NOVÁ STATISTIKA. V Česku za sobotu přibylo 2556 lidí s pozitivním testem na koronavirus. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví . V nemocnicích je skoro 1200 lidí, počet hospitalizovaných ale ministerstvo v noci neaktualizovalo.

    Celkem v souvislosti s covidem-19 od začátku epidemie zemřelo už 711 lidí. Vyléčilo se jich přes 39 tisíc. Největší nárůst nakažených na sto tisíc obyvatel za posledních sedm dní eviduje Uhersko-Hradišťsko a Benešovsko. Kvůli epidemické situaci začne v Česku od pondělí platit nouzový stav, který omezí shromažďování lidí.


    Foto: Repro web ministerstva zdravotnictví

  • MEXIKO. Počet potvrzených případů nákazy covid-19 vzrostl v Mexiku za sobotu o 4863 na celkových 757 953. S odkazem na místní ministerstvo zdravotnictví to uvádí agentura Reuters. Koronavirus si v zemi vyžádal už 78 880 obětí, za poslední den jich přibylo 388. Kvůli omezeným testovacím kapacitám jsou ale reálná čísla vyšší, upozorňují odborníci.

  • Velká Británie

    ZAVÍRAJÍ SE KINA. Síť kin Cineworld už příští týden plánuje zavřít všechny své pobočky ve Velké Británii, Irsku a USA. Podle serveru Variety  by mohla kina zůstat zavřená až do roku 2021. Zaměstanci se ale o rozhodnutí mají dozvědět až v pondělí.

    Firma ke kroku přistoupila pouhý den poté, co producenti nového dílu o Jamesi Bondovi oznámili, že se premiéra filmu přesouvá na duben 2021, připomíná server.

  • USA

    LÉKAŘ O STAVU TRUMPA. Osobní lékař amerického prezidenta Donalda Trumpa upozornil, že šéf Bílého domu ještě není mimo nebezpečí. Sean Conley v sobotu informoval, že Trump je bez horečky a nepotřebuje kyslíkovou léčbu.

    Na tom se nic nezměnilo ani do pozdního večera místního času (nad ránem SELČ), kdy Conley v prohlášení uvedl, že většinu odpoledne prezident pracoval a ve svém nemocničním apartmá se pohyboval bez problémů. Lékařský tým je podle něho nadále „opatrně optimistický“.

  • SITUACE V BRAZÍLII. V Brazílii přibylo za poslední den 599 mrtvých s koronavirem. Počet nakažených v nejlidnatější zemi Latinské Ameriky se zvýšil o 26 310 na více než 4,9 milionu. Dnes o tom informovala agentura Reuters.

    V Brazílii celková smrtelná bilance činí 145 987, a je tak po Spojených státech druhá nejvyšší na světě. Počet nakažených je v Brazílii třetí nejvyšší, víc jich je pouze ve Spojených státech a Indii.

  • Německo

    SITUACE V NĚMECKU. Podle Institutu Roberta Kocha pro infekční nemoci stoupl v Německu za sobotu počet potvrzených případů nákazy covid-19 o 2279 na celkových 299 237. Počet obětí vzrostl o dva na 9529, informuje agentura Reuters.

  • USA

    TRUMPOVI PODPOROVATELÉ. Před vojenskou nemocnicí Waltera Reeda v Marylandu, kde je léčen americký prezident Donald Trump na covid-19, se shromáždili jeho příznivci, aby mu vyjádřili podporu.


    Foto: Jonathan Ernst / Reuters

  • USA

    NAKAŽENÝ HRÁČ. Cam Newton, rozehrávač týmu New England Patriots, měl pozitivní test na covid-19, píše server NFL a ESPN. Tým kvůli tomu musí změnit harmonogram hry s týmem Patriot-Kansas City Chiefs, u obou týmů se totiž vyskytla koronavirová nákaza.

  • Německo

    NĚMECKO. V Německu přibylo za poslední den 2279 nových případů nákazy koronavirem. Dnes o tom informuje agentura DPA s odkazem na Institut Roberta Kocha. Nárůst počtu nově infikovaných je v Německu opět nižší než v přibližně osmkrát menším Česku, kde jich za sobotu přibylo 2556. Dva další pacienti s koronavirem v Německu za posledních 24 hodin zemřeli, celková smrtelná bilance v nejlidnatější zemi EU se zvýšila na 9529. Od začátku pandemie covid-19 se tam nakazilo 299 237 lidí.

  • KONEC ONLINE REPORTÁŽE. Vážení čtenáři, tato online reportáž končí. Dění kolem koronaviru pro vás sledujeme v nové online reportáži, kterou si můžete přečíst zde. 

Načíst další

Na druhou stranu se Vojtěch snažil veřejnost uklidnit. „Žádná nemoc nemá být bagatelizována, ale není nutno strašit. Nežijeme v normální době a všichni tomu musíme přizpůsobit své chování. Důležité je apelovat na zodpovědnost a přístup každého k nemoci a této situaci,“ řekl.

25:55

Spolupráce s hygienou je nejasná. Nevím, co bude, až se objeví první nakažený, přiznává ředitel školy

Číst článek

Dalším z opatřeních, které by v boji s koronavirem měly pomoc, je chytrá karanténa a mobilní aplikace. „Podařilo se schválit aplikaci E-rouška, kterou bude možné si od zítřka stáhnout do všech telefonů, do všech operačních systémů,“ řekl ve čtvrtek Vojtěch.

Ministr také vyzval k tomu, aby školy omezily hromadné akce, jako jsou hromadné akce, soutěže a podobně. Lidé by podle něj také neměli pořádat velké akce, jako jsou teambuildingy, oslavy a podobně.

„Víme z praxe, že to jsou ty nejvíce rizikové aktivity. Na druhou stranu ale prosím občany, aby se nebáli chodit k lékaři a do nemocnic. Prevence i u dalších onemocnění je v této době zcela zásadní,“ dodal Vojtěch.

Kvůli zhoršující situaci se bude semafor připravovat častěji. Nový by měl být už o víkendu. „Ve většině okresů je už barva zelená, s vysokou pravděpodobností se barva ve většině okresů změní na oranžovou,“ řekl Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

Nové případy nakažených nemocí covid-19 podle věku | Zdroj: Reprofoto z webových stránek Ministerstva zdravotnictví

Česko v červené zóně

Co se týče mezinárodního semaforu, podle Duška nečeká Česko veselá budoucnost: „I podle mezinárodních pravidel pro hodnocení nebezpečnosti infekce je Česká republika bez diskuse v červené zóně.“

V Česku poprvé přibylo víc než 2000 případů koronaviru, testy nákazu potvrdily u 2139 lidí

Číst článek

Koronavirus se podle Duška začal šířit jiným způsobem než na jaře. „Reálná situace je, že od 1. 9. epidemie nabrala na rychlosti a změnila podobu šíření – nejde již jen o uzavřené klastry. Máme v republice velké riziko exponenciálního šíření při reprodukčním čísle 1,6. Nemoc nezměnila parametry z léta a většina pacientů má bezpříznakový nebo mírný průběh onemocnění. Nemění se ani rizika hospitalizace či těžkého průběhu,“ dodal Dušek.

„Ještě v létě bylo R menší než 1, byly jasně ohraničené klastry a případy měly jasný původ. Teď je nemoc šíří jinou formou,“ dodal Dušek s tím, že se R se nyní rovná 1,59.

A jaká nás čeká budoucnost? „Pokud bude přibývat 2000 nových případů denně, do konce září očekáváme až 70 000 nově diagnostikovaných,“ dodal Dušek.

Se zhoršující se situací také roste počet hospitalizovaných lidí. „Evidentní je, že dochází k nárůstu počtu nakažených i hospitalizovaných. Podíl počtu pacientů s covidem-19 vyžadující intenzivní péči je 2,5 procenta všech pacientů na JIP,“ informoval Vladimír Černý, Česká společnost anesteziologie, resuscitace a int. medicíny.

„Ve stávající situaci je kapacita vzhledem k očekávanému množství pacientů dvojnásobná. Systém je nachystán, aby narůstající počet pacientů zvládl. Pokud se křivka ‚neoploští‘, je možné, že bude muset systém čerpat i z kapacit, které nejsou určené pro covid,“ dodal Černý.

Podle Romana Chlíbka, vedoucí epidemiologické skupiny při ministerstvu zdravotnictví, se změnil důvod, proč nosit roušky: „Je potvrzeno že covid se šíří kapénkami. Čísla potvrzují, že plošná opatření jsou nezbytná, další lze s velkou pravděpodobností očekávat. Nošení roušek má svůj význam, nepřináší přínos jen tomu okolí, ale i samotnému nositeli.“

pj, tzr, ada, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme