Znečištěním Bečvy se začali zabývat kriminalisté. Rybáři stále vytahují ryby otrávené kyanidem

Případ ekologické havárie, která zapříčinila masivní úhyn ryb v řece Bečvě, převzali od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) vsetínští kriminalisté. Původce, který vodu otrávil kyanidem, zatím stále není známý. Na případu se pracuje, řekla v pátek mluvčí krajské policie Lenka Javorková. V práci pokračují rybáři, kteří stále vytahují z řeky uhynulé ryby. Činnost jim komplikuje deštivé počasí. Škody zatím nejsou vyčísleny.

Přerov/Vsetín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Několik desítek tun ryb uhynulých v řece Bečvě otrávily kyanidy

Několik desítek tun ryb uhynulých v řece Bečvě otrávily kyanidy | Foto: Lenka Kratochvílová | Zdroj: Český rozhlas

„V tuto chvíli jsme případ předali kriminální policii, která to šetří. Jakékoliv další informace z naší strany by mohly zmařit vyšetřování. Určitě nechceme, abychom kvůli přílišné informovanosti nedošli do cíle,“ řekla mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová. Podotkla, že cílem vyšetřování je usvědčit původce havárie. Práce inspektorů nekončí, celý týden odebírali vzorky. „Hlavní tíhu nyní nesou kriminální policisté ze Vsetína, kteří případ nyní šetří,“ doplnila Nastoupilová.

Brabec o kyanidech v Bečvě: Najít původ otravy je otázkou hodin, viník by měl být exemplárně potrestán

Číst článek

Podle krajské policejní mluvčí Lenky Javorkové vyšetřování pokračuje. „Nebudeme v tuto chvíli vzhledem k probíhajícímu vyšetřování podrobnější informace sdělovat. Nechme naše kolegy pracovat, až bude ve věci nějaký posun, informace zveřejníme,“ řekla Javorková.

Pozornost směřují vyšetřovatelé k Valašskému Meziříčí, první následky ekologické havárie byly totiž zaznamenány u Choryně a Lhotky nad Bečvou, vzdálené od města zhruba šest kilometrů. Valašskomeziříčská chemička DEZA, která spadá pod koncern Agrofert, hned v pondělí popřela, že by znečištění šlo od ní. V úterý ji v tiskové zprávě vyloučila jako možného původce havárie i ČIŽP. Výsledky rozborů vody, podle kterých ryby otrávil kyanid, byly oznámeny ve čtvrtek.

Viník neznámý

Znečištění zasáhlo více než třicetikilometrový úsek Bečvy po Přerov. Rybáři z vod do kafilerií pořád odvážejí otrávené ryby. „Sběr i nadále pokračuje, ale hatí to bohužel nyní déšť. Na některých místech toku máme kvůli mrtvým rybám záchytné sítě, ale kvůli možnému zvednutí hladiny jsme je museli odstranit,“ řekl předseda Územního svazu rybářů pro Severní Moravu a Slezsko Pavel Kocián. „Nemám ještě informaci o tom, že by byl znám viník,“ doplnil.

Kontaminace se v Bečvě objevila v neděli, postupně od Vsetínska postupovala od Hustopečí nad Bečvou, Teplic nad Bečvou, Hranic, Lipníku nad Bečvou až do Přerova a dál. Koncentraci nebezpečných látek v řece se již podle Povodí Moravy podařilo naředit zvýšením odtoků z přehrad. Kontaminační mrak zanechal spoušť v podobě mrtvé řeky. Havárie s tak masivním úhynem ryb se vyskytují podle evidence ČIŽP zhruba jednou za deset let.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme