Beskydská oblast tmavé oblohy - tvrz proti světelnému znečištění

Nikoho sice nezašpiní, ale přesto je. Řeč je o světelném znečištění, přes které nevidíme krásy noční oblohy. Astronomové a ekologové se proto snaží uchránit místa, kde ještě v noci je ta pravá tma. Jako třeba v Beskydech.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

světelné znečištění při inverzi

světelné znečištění při inverzi | Foto: Jan Kondziolka

V Beskydech se sešli zástupci české a slovenské astronomické společnosti, ze správy Chráněné krajinné oblasti Beskydy i Kysuce, dále starostové a další zástupci obcí v Podbeskydí na české a slovenské straně. A sešli se tam proto, aby podepsali memorandum za česko-slovenskou Beskydskou oblast tmavé oblohy.

Znamená to, že určitou část Beskyd na české i slovenské straně na rozloze tří set osmi kilometrů čtverečních prohlásili za oblast, která není zasažena světelným znečištěním, a tedy v ní lze pozorovat noční oblohu. Jde o druhou takovou oblast v Česku. První, také přeshraniční oblast, vznikla v Jizerských horách v roce 2009.

Naše planeta je přesvětlená. V noci, kdy je tma přirozená, ji lidé zahánějí veřejným osvětlením, nasvícením parků, budov, památek, reklam, billboardů a tak dále. Umělých zdrojů světla přitom stále přibývá. Dvě třetiny lidí žijí v místech se světelným znečištěním a v Evropské unii a Spojených státech jde o 99 % lidí.

Nejde jen o hvězdáře

Při světelném znečištění nejde jen o astronomická pozorování. Má vliv i na snížení bezpečnosti řidičů a chodců, na narušení ekosystému - existují totiž živočichové, kteří ke spánku a lovu potřebují ničím nerušenou noční tmu. Osvětlené parky dokonce ochránci nazývají jako mrtvé parky, protože v nich právě kvůli světlu nemůže žít hmyz.

V neposlední řadě má světelné znečištění vliv na lidský organismus, také člověk potřebuje ke spánku přirozenou tmu. Právě tehdy totiž v lidském těle vzniká melatonin, který je důležitý pro správné fungování organismu. A jde také o plýtvání elektřinou.

Satelitní snímek Evropy v noci | Foto: NASA

Světelné znečištění může omezit každý ve své domácnosti. Může používat úsporné žárovky a dávat pozor na zbytečné svícení. Protože do světelného smogu se počítá i světlo, které vychází z vnitřku budov.

Dále nemusíme osvětlovat domy, památky, parky, obce mohou v určitou dobu vypínat veřejné osvětlení. Dělají to tak například ve Starých Hamrech, které také patří do nově vyhlášené oblasti. Tam v noci veřejné osvětlení na určitý čas vypínají, protože je zbytečné.

Beskydská oblast tmavé oblohy by měla upozornit na dopady světelného znečištění a na problematiku ochrany nočního života a také přilákat turisty do hor k pozorování hvězd.

Milan Kopp, Jana Jeckelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme