Beskydská oblast tmavé oblohy - tvrz proti světelnému znečištění

Nikoho sice nezašpiní, ale přesto je. Řeč je o světelném znečištění, přes které nevidíme krásy noční oblohy. Astronomové a ekologové se proto snaží uchránit místa, kde ještě v noci je ta pravá tma. Jako třeba v Beskydech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

světelné znečištění při inverzi

světelné znečištění při inverzi | Foto: Jan Kondziolka

V Beskydech se sešli zástupci české a slovenské astronomické společnosti, ze správy Chráněné krajinné oblasti Beskydy i Kysuce, dále starostové a další zástupci obcí v Podbeskydí na české a slovenské straně. A sešli se tam proto, aby podepsali memorandum za česko-slovenskou Beskydskou oblast tmavé oblohy.

Znamená to, že určitou část Beskyd na české i slovenské straně na rozloze tří set osmi kilometrů čtverečních prohlásili za oblast, která není zasažena světelným znečištěním, a tedy v ní lze pozorovat noční oblohu. Jde o druhou takovou oblast v Česku. První, také přeshraniční oblast, vznikla v Jizerských horách v roce 2009.

Naše planeta je přesvětlená. V noci, kdy je tma přirozená, ji lidé zahánějí veřejným osvětlením, nasvícením parků, budov, památek, reklam, billboardů a tak dále. Umělých zdrojů světla přitom stále přibývá. Dvě třetiny lidí žijí v místech se světelným znečištěním a v Evropské unii a Spojených státech jde o 99 % lidí.

Nejde jen o hvězdáře

Při světelném znečištění nejde jen o astronomická pozorování. Má vliv i na snížení bezpečnosti řidičů a chodců, na narušení ekosystému - existují totiž živočichové, kteří ke spánku a lovu potřebují ničím nerušenou noční tmu. Osvětlené parky dokonce ochránci nazývají jako mrtvé parky, protože v nich právě kvůli světlu nemůže žít hmyz.

V neposlední řadě má světelné znečištění vliv na lidský organismus, také člověk potřebuje ke spánku přirozenou tmu. Právě tehdy totiž v lidském těle vzniká melatonin, který je důležitý pro správné fungování organismu. A jde také o plýtvání elektřinou.

Satelitní snímek Evropy v noci | Foto: NASA

Světelné znečištění může omezit každý ve své domácnosti. Může používat úsporné žárovky a dávat pozor na zbytečné svícení. Protože do světelného smogu se počítá i světlo, které vychází z vnitřku budov.

Dále nemusíme osvětlovat domy, památky, parky, obce mohou v určitou dobu vypínat veřejné osvětlení. Dělají to tak například ve Starých Hamrech, které také patří do nově vyhlášené oblasti. Tam v noci veřejné osvětlení na určitý čas vypínají, protože je zbytečné.

Beskydská oblast tmavé oblohy by měla upozornit na dopady světelného znečištění a na problematiku ochrany nočního života a také přilákat turisty do hor k pozorování hvězd.

mkp, Jana Jeckelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme