Brněnští radní možná znovu projednají příchod Amazonu. Dosud se neshodli

Brněnští radní se zítra zřejmě vrátí k rozhodování o investici amerického Amazonu. Českému rozhlasu to potvrdil zdroj z magistrátu. Internetový obchod by přinesl pracovní místa, ale také hustší dopravu. Politici se proto dosud jednoznačně neshodli, zda ho v Brně chtějí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záběr z nového distribučního centra Amazonu v německém Brieselangu, nedaleko Berlína | Zdroj: Reuters

Tomáš Budař z firmy CTP Invest, která příchod Amazonu zajišťuje, věří, že město přijme definitivní rozhodnutí:

„Očekáváme, že nás město bude oficiální cestou informovat o stavu projektu, a očekáváme, že by město mohlo svolat speciální zastupitelstvo, které by o tomto projektu mohlo definitivně rozhodnout.“

Brněnští zastupitelé minulý týden neschválili smlouvu s Ředitelstvím silnic a dálnic o stavbě dálničního přivaděče, což měl být závěrečný krok k umožnění stavby centra.

Distribuční centrum by znamenalo velké dopravní zatížení pro okolí v Brně-Tuřanech, které měl vyřešit právě přivaděč na dálnici D1. Jeho otevření je však reálné až na podzim roku 2017.

Kompenzace se městu nezdála přiměřená

Amazon ale tlačí na to, aby už od letošního podzimu mohlo být jeho plánované distribuční centrum v provozu.

Společnost CTP Invest proto nabízí městu finanční kompenzaci pro toto tříleté přechodné období v hodnotě 56 milionů korun. Jenže vzhledem k dopravním potížím, které absence chybějícího přivaděče pravděpodobně způsobí, se tato částka nezdá městu přiměřená.

Dodatky k předloženému návrhu se město chystalo projednat v březnu. Společnost CTP ale uzavřela s Amazonem smlouvu, která má nabýt účinnosti 31. ledna.

Není proto vyloučeno, že se Amazon pokusí najít jiné umístění pro plánovanou pobočku. Další variantou je Dobrovíz u Prahy, tam se ale výstavba setkala s odmítnutím obyvatel.

Amazon | Foto: Český rozhlas

Vladan Dokoupil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme