ČOI odhalila prodej falešných diamantů na internetu

Česká obchodní inspekce varuje před podezřele výhodným nákupem drahých kamenů po internetu. Inspektoři totiž odhalili prodej falešných černých diamantů. Laboratorní analýza prokázala, že nakoupené vzorky neměly s tímto drahým kamenem nic společného.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Arcivévoda Josef. Diamant. | Zdroj: ČTK

Zvyšující se cena i vyšší koncentrace bohatství v poměru k váze - i proto obliba diamantů roste v České republice a v zahraničí. Tato investice s sebou nese i nevýhody, hlavně přidružené náklady.

„Ty mohou navýšit celou transakci klidně i o 50 procent, což v reálu znamená, že začínáme investici s padesátiprocentní ztrátou. Velkým nebezpečím je samozřejmě i to, že laik není schopen rozpoznat pravost diamantů a z obchodu si potom domů může klidně odnášet i bezcenné sklíčko,“ upozorňuje analytik společnosti Cyrrus Jiří Šimara.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o prodeji falešných diamantů přes internet zjišťovala redaktorka ČRo Zuzana Plíšková.

Pracovníci ČOI zakoupili na internetu dva údajně černé diamanty za necelé tři tisíce korun. Už cena byla podezřelá, tento drahý kámen by totiž vyšel i na miliony korun.

„V součinnosti s Generálním ředitelstvím cel bylo zjištěno, že se nejedná o černý diamant, jak bylo deklarováno, ale o mojsanid, což je karbid křemíku syntetického původu,“ upřesňuje ředitelka ředitelství inspekce pro jižní Moravu a Zlín Tatiana Neuhybelová a dodává, že prodejci hrozí pokuta ve výši až pěti milionů korun.

Zuzana Plíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme