Dobříš už nechce na podporu kultury a sportu používat výnosy z hazardu

Město Dobříš ve svém rozpočtu nechce peníze z výherních automatů. Tento rok s nimi nepočítá už ani v grantech na podporu kultury a sportu. Vedení Dobříše chce herny na celém území města zcela zrušit. Peníze z hazardu mu prý nestojí za problémy, které podniky způsobují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Herna, videoterminál (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Podle radnice je poněkud sporné prohlašovat, že ve městě nechce žádné herny, protože mohou například za zvýšenou kriminalitu, na druhé straně ale s odvody z hazardu počítat v rozpočtu.

Na podporu kultury, sportu a sociálních projektů půjde nově jeden a půl procenta z celkových příjmů městského rozpočtu. Letos se dokonce jedná o vyšší částky, než které by spolky a různé oddíly dostaly z hazardu.

Sdružení z oblasti kultury, sportu a volnočasových aktivit loni obdržela 700 tisíc korun, pro rok 2013 už to bylo 1,7 milionu korun. Ze 450 tisíc na 700 tisíc korun si polepšily i sociální projekty.

Pokud příjmy městského rozpočtu v budoucnosti klesnou, sníží se samozřejmě i částky pro jednotlivé granty.

Nyní je v Dobříši kolem dvou desítek výherních hracích přístrojů nejrůznějších typů. Město má obecně závaznou vyhlášku, která všechny herny na území města zakazuje. Zmizet by měly do roku 2014, pokud nedojde k nějaké změně zákona o loteriích.

Zákaz ale ještě neznamená, že herny musí okamžitě skončit svou činnost. Nejprve jim musí doběhnout povolení, které získaly od města nebo ministerstva financí v minulosti. Pak jim ovšem nebude prodloužena licence a z Dobříše by měly zmizet nadobro.

Sedlčany hazard nechtějí, Příbram váhá

Stejný postoj k hernám mají například v Sedlčanech, kde platí úplný zákaz výherních hracích přístrojů od loňského února. Ve městě jich je kolem dvacítky a do rozpočtu z nich v loňském roce přišly asi tři milióny korun. I v Sedlčanech by se podpora sportu a kultury řešila jinak.

Zastupitelé Příbrami zase spíše působí dojmem, že nevědí, co vlastně chtějí. Herny začali rušit v roce 2008, kdy jich bylo na území města 80. Nyní jich je 26, mezitím bylo ale několik nových podniků s výherními automaty povoleno.

Navzdory tvrzení z roku 2008 tak herny z historického centra Příbrami nezmizely. Naposledy se hazardem zabývalo zastupitelstvo loni v prosinci, kdy bylo podáno 11 žádostí o povolení nových podniků.

Proti tomu chtěla většina opozice, konkrétně zastupitelé za TOP 09 a komunisté, navrhnout úplný zákaz heren. Vládnoucí koalice ČSSD a ODS se ale zdržela hlasování, a tak nebyl návrh přijat.

Svůj postoj zastupitelé většinou zdůvodňovali tím, že by o peníze přišly právě příbramské sportovní kluby, které si v loňském roce rozdělily 13 milionů korun.

Radek Ctibor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme