Drážní inspekce bude s vedením Špindlerova Mlýna řešit nehodu nákladní lanovky

Páteční nehodu nákladní lanovky u Špindlerova Mlýna bude dnes přímo s městem řešit Drážní inspekce. Stroj, který se zřítil v Přední Labské, totiž nejspíš neměl úřední povolení. Při tragické události zemřel 38letý muž a zranili se další čtyři lidé. Lanovka vedla na chatu Bumbálka a sloužila k převozu zavazadel a lyží.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nákladní lanovku používá k přepravě lyží a zavazadel chata Bumbálka | Zdroj: ČTK

Drážní inspekce eviduje v katastru města pět lanovek, ale žádná neodpovídá místu tragédie:

„Z toho důvodu to jako lanovku nebereme, ale to nevylučuje, že to parametry lanové dráhy splňuje. Na městském úřadě ve Špindlerově Mlýně budeme muset zjistit, zda se jedná o lanovou dráhu, která splňuje parametry podle zákonů a vyhlášek, nebo ne,“ říká generální inspektor Drážní inspekce Jan Kučera.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview Radiožurnálu byl generální inspektor Drážní inspekce Jan Kučera.

Za technický stav lanovky, ať už musí nebo nemusí mít úřední povolení, je vždy odpovědný provozovatel. Pokud nejde o lanovou dráhu, může se jednat o obecné zařízení. Příkladem může být horská dráha na pouti.

„Jakmile máte nějaké zařízení, které slouží jako v tomto případě k dopravě nákladu, jste zodpovědní za to, že se nikomu nic nestane a provoz bude bezpečný,“ zdůrazňuje Kučera.

Přetržené lano je raritou

Podle generálního inspektora je přetržené lano raritou: „Máme hodně lanovek, kam jezdíme na mimořádné události. To, že by se přetrhlo nosné nebo tažné lano, je opravdu výjimka. Já sám si takovou mimořádnou událost v České republice nepamatuji. Je možné, že ze sedačkových lanovek cestující občas vypadnou tím, že se špatně zajistí, když chtějí vystoupit dřív, než mají. Ale prasklé lano je rarita.“

Majiteli hrozí až desetimilionová pokuta. Nákladní lanovka obsluhovala chatu Bumbálku a sloužila k převozu zavazadel a lyží. Policii proto bude mimo jiné zajímat, jestli vůbec majitel stroje o rodině z Pardubicka v lanovce věděl.

Policisté ohledávají místo nehody | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Zraněné ženy a děti ve věku pět a jedenáct let jsou v nemocnici. Podle lékařů jsou mimo ohrožení života.

Lanovka je nákladní a lidé na ní neměli co dělat. První ohledání nasvědčuje tomu, že se přetrhlo tažné lano a kabinka s lidmi se následně zřítila z výšky 20 metrů do lesa.

Neštěstí se stalo v pátek po 20. hodině v lokalitě Přední Labská, asi 100 metrů od chaty Bumbálka.

Policisté vyšetřují havárii nákladní lanovky ve Špindlerově Mlýně na Trutnovsku | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Alžběta Havlová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme